Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kody kreskowe otaczają nas wszędzie – praktycznie żaden dzisiejszy zakład produkcyjny czy logistyczny nie wyobraża sobie pracy bez ich. To stosunkowo tania metoda identyfikacji, jednak nie tak łatwa do automatyzacji. Obsługa kodów kreskowych wymaga często, dużego zaangażowania pracowników, w szczególności gdy musimy odczytać kilka, kilkanaście pojemników/produktów jednocześnie.
Ostatnio dużo się słyszy o technologii RFID. Co to właściwie jest? RFID to system, który pozwala na identyfikację za pomocą fal radiowych. RFID w zakresie identyfikacji przewyższa w korzyściach inne metody, a w szczególności jeśli porównamy ją z kodami kreskowymi. Tagi i system RFID możemy dopasować do praktycznie, każdego środowiska i warunków pracy. Sam odczyt tagów możemy łatwo zautomatyzować, by nawet dużą ilości, by bez żmudnej, ludzkiej, ręcznej pracy która jest podatna na błędy, „zeskanować” i wprowadzić do systemu w krótkim czasie.
Do zapewnienia skutecznego działania systemu pozwalającego na zarządzanie opakowaniami/paletami wykorzystującego RFID, służy niezależny system informatyczny lub API pozwalające na komunikację między systemami MES czy ERP z czytnikami RFID. Przesyłanie informacji może być dwustronne.
Monitorując, w automatyczny sposób, przemieszczanie się opakowań/palet, przedsiębiorstwo dostaje informacje które mogą służyć do odchudzenia i cyfryzacji łańcuchu dostaw. Decydenci otrzymują dodatkowe dane które posłużą do przemyślenia obecnych procesów produkcyjnych, aby zwiększyć efektywność i wydajność.
Pojemnik jest przedmiotem wykorzystywanym wielokrotnie w cyklu logistycznym czy produkcyjnym. Ich efektywne zarządzanie pozwoli uchronić ten firmowe zasoby o uszkodzenia czy kurczenie się co może zaszkodzić samej produkcji – brak pojemnika –>przestój. Uzyskując dokładniejsze dane jesteśmy w stanie zapobiec wąskim gardłom i przestojom przy jednoczesnej optymalizacji ilości pojemników (pytanie ile jest w obiegu, a ile stoi w magazynie – często w firmie nikt nie potrafi na to odpowiedzieć).
Przy wdrożeniu RFID możemy określić optymalną liczbę posiadanych pojemników by niepotrzebnie zamrażać kapitału przy jednoczesnym nie narażaniu się na przerwy w produkcji. Zmniejszamy ryzyko zatrzymania linii z powodu braku pojemników, gdyż ich po prostu nie ma lub są wykorzystywane nie tam, gdzie być powinny.
Dzisiaj, gdy Dane są nową ropą naftową, RFID może dać Ci przewagę nad konkurencją. Dane które zbierzesz będą dokładniejsze, praktycznie bezobsługowe, tworzące tzw. Nową wiedzę.
Fot.: Tiger Lily/pexels.com