Zainstalowanie najnowszej wersji Androida na komórce z pewnością będzie bardzo użyteczne. Warto tego dokonać zważywszy na fakt, że nie potrzeba tu skomplikowanych działań. Bywa jednak, że program nie zawsze pobierze się sam.
Zainstalowanie Androida 10 na smartfonie jest o tyle sensowne, że jego następca, Android 11, pojawi się na rynku jesienią i przez długi czas będzie stanowił opcję raczej dla wybranych niż szeregowych urządzeń.
To podstawowe pytanie, które należy sobie zadać. Jeśli tylko taka możliwość została przewidziana, to aktualizacja powinna dokonać się po wyrażeniu przez nas zgody. Sami musimy interweniować dopiero wówczas, gdy automatyczna akcja się nie odbędzie.
Rozpocząć trzeba od wejścia w menu ‘’Ustawienia’’, które w długiej liście opcji skrywa przycisk ‘’System’’. W tym momencie dalsze kroki uzależnione są od posiadanego przez nas modelu telefonu. Z reguły powinniśmy pójść jedną z trzech poniższych ścieżek dostępu:
Po pójściu wskazaną ścieżką dostępu natrafimy na dwie informacje:
Ważne jest, aby przed aktualizacją całkowicie naładować baterię telefonu, ponieważ może ona potrwać nawet kilkadziesiąt minut.
Problem taki może wystąpić wówczas, gdy producent użytkowanego przez nas smartfona nie uwzględnił takiej możliwości. Warto co jakiś czas sprawdzać, czy pojawiła się taka możliwość.
Instalacja Androida 10 na naszym telefonie to przede wszystkim możliwość skorzystania z pełnej gamy możliwości, które program niesie dla swoich użytkowników. W porównaniu do użytkowanego wciąż przez wiele osób Androida 9 pojawiły się liczne zmiany. Warto prześledzić najważniejsze z nich pod kątem tego, czy warto w ogóle dokonywać aktualizacji systemu.
Android 9 wprowadził zmiany w nawigacji, które nie dla wszystkich były krokiem w dobrą stronę. 10. wersja programu będzie więc znacząco różnić się pod tym względem od poprzedniej. Pojawia się możliwość całkowitej nawigacji za pomocą gestów. Twórcy podkreślają wygodę takiego rozwiązania. Być może niektórym osobom może być trudno się do niego przekonać, ale przecież należy przełamywać tego rodzaju bariery. Dla osób, którym wyjątkowo nie spodoba się ten pomysł – pozostawiono możliwość nawigacji przy pomocy trzech przycisków.
Android 10 to również system, który wygeneruje w czasie rzeczywistym napisy dla różnego rodzaju aplikacji. Chodzi między innymi o radio i filmy, które otrzymamy od znajomych.
Android 10 w znacznie większej mierze sprzyja prywatności swoich użytkowników. To my zdecydujemy, czy informacje o naszej aktualnej lokalizacji zostaną udostępnione poszczególnym aplikacjom. Google będzie nam również przypominać o tym, że wciąż zbiera nasze dane.
Nowsza wersja Androida będzie też właściwa dla smartfonów składanych. Nie wiadomo czy te urządzenia staną się rynkowym hitem, ale obecnie panuje duże zainteresowanie takimi modelami. Czy utrzyma się dłużej? Tego nie wiadomo. Pewne jest jednak, że w razie potrzeby Android 10 poradzi sobie z ich obsługą.
Android 10 ma być również odpowiedni dla obsługi urządzeń kompatybilnych z technologią 5G. Twórcy programu chcieli w zdecydowany sposób zamanifestować swoją otwartość na to, co najnowocześniejsze na rynku technologii telekomunikacyjnej.