Dobry wzrok dany jest nam tylko raz w życiu. Trzeba więc dbać o niego, bo niezmiernie łatwo tu o problemy. W szczególności istotna jest higiena pracy przy komputerze. Na co zwracać uwagę, gdy jesteśmy zmuszeni do długotrwałego wpatrywania się w ekran monitora?
Okazuje się, że wprawdzie największe znaczenie ma ergonomia stanowiska pracy, ale o oczy można zadbać jeszcze na długo przed tym, nim usiądziemy do biurka. Jak to zrobić?
Przede wszystkim bardzo ważnym elementem dbania o nasze oczy są odpowiednia dieta i suplementacja. Chodzi o jadłospis zbilansowany, który byłby bogaty w składniki mineralne, witaminy i inne składniki odżywcze. Wśród potrzebnych witamin warto wymienić zwłaszcza A, C i E. Potrzebne są również cynk, magnez i selen. Ważne jest też nawilżanie oczu – warto stosować krople do oczu typu sztuczne łzy. Opłaci się również zrezygnować z palenia i niedostatecznej ilości snu.
Chociaż być może nie jest to pierwsze skojarzenie, gdy mamy problemy z oczami po długiej pracy przy komputerze, ale czynnikiem wybitnie niesprzyjającym może być także mikroklimat panujący w pomieszczeniu. Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy wewnątrz jest przesadnie sucho. Zaleca się wówczas używanie nawilżaczy powietrza po to, żeby osiągnąć wilgotność na poziomie zalecanych 50%.
Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możemy robić, jest ciągła i nieprzerwana praca przy komputerze. Na każdą godzinę wytężonej pracy naszych gałek ocznych powinno przypadać chociaż 5 minut odpoczynku. Cenne są też ćwiczenia oczu – choćby patrzenie w dal na zieleń, które nas uspokaja i pomaga oku odpocząć. Cenne jest również częste mruganie, które pomaga nawilżyć oczy.
Nie może też w tym miejscu zabraknąć chyba najważniejszego elementu, czyli przygotowania stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii.
Te trzy meble są tu niezwykle istotne dlatego, żebyśmy zachowali zdrowy wzrok pomimo wielu godzin wpatrywania się w ekran komputera podczas pracy. Warto więc pamiętać o tym, że:
Osoby, które noszą okulary, powinny zaopatrzyć się w specjalistyczne szkła antyrefleksyjne. Ich noszenie pomoże poradzić sobie z odblaskami, zwiększyć kontrasty i poprawić ostrość widzenia.
Zdarza się jednak, że długotrwała i codzienna praca przy komputerze sprawia, że pieczenie lub swędzenie oczu się u nas nasila. Jeśli objawy nie ustępują po kilku dniach, my zaś czujemy istotne pogorszenie widzenia, powinniśmy pójść do okulisty. Nie jest trudno bardzo zepsuć sobie wzrok w sytuacji, gdy nasza praca ma miejsce przed komputerem. Problemów zdrowotnych można jednak uniknąć – wystarczy zareagować możliwie najszybciej, jak się da. Pamiętajmy, że coraz więcej pracowników biurowych cierpi na syndrom widzenia komputerowego (CVS) czy zespół suchego oka.