Pralka to jedno z najważniejszych urządzeń AGD i podstawowy element domowego wyposażenia. Warto zadbać o jej regularne czyszczenie – dzięki temu sprzęt będzie mógł sprawnie wykonywać swoją pracę.
Aby odpowiednio zadbać o to urządzenie, należy przede wszystkim pamiętać o regularności. Warto zająć się tym na długo przed pojawieniem się pierwszych problematycznych zapachów – dzięki temu możemy oszczędzić sobie pracy w przyszłości, a także zadbać o sprawne działanie sprzętu.
W pierwszej kolejności należy skompletować zestaw do czyszczenia różnych powierzchni. Na rynku znajduje się wiele środków, które mogą być wykorzystane w tym celu – możemy postawić na jedną z propozycji dostępnych w sklepach lub wybrać sprawdzone, domowe sposoby.
W przypadku tych drugich możemy liczyć na znacznie niższe wydatki, a w wielu przypadkach także lepszą skuteczność. Podstawowymi elementami wyposażenia są szmatka oraz odpowiedni detergent – takie połączenie znakomicie sprawdzi się podczas usuwania brudu z pralki.
Ważnym elementem dbania o pralkę jest także poprawne wykonywanie prania. Przed załadowaniem bębna należy wyjąć z kieszeni przedmioty, które mogą dostać się do otworów i zablokować przepływ wody. Najwięcej problemów sprawiają monety, sierść zwierząt czy chusteczki higieniczne. Po zakończeniu prania drzwi pralki powinny pozostać otwarte przez jakiś czas – dzięki temu pozbędziemy się z bębna niepożądanych zapachów i zarazków.
Jeden z najlepszych sposobów na czyszczenie pralki to sprawdzone połączenie w papkę sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego oraz octu – taka kombinacja doskonale poradzi sobie także z innymi zadaniami w domu. Szeroko dostępne i niedrogie składniki umożliwiają usunięcie nawet najbardziej niewygodnych zabrudzeń, a oprócz zwykłego brudu sprostają także pleśni i kamieniowi.
Aby rozprowadzić tak przygotowany środek we wszystkie zakamarki pralki, warto użyć gąbki do mycia naczyń oraz szczoteczki do zębów – ich faktura pozwoli dotrzeć nawet w najtrudniej dostępne miejsca.
To część, która gromadzi sporo brudu – nieodpowiednie dbanie o dozownik może spowodować wiele problemów z pracą całego urządzenia. Przy niewielkich zabrudzeniach nie potrzebujemy nawet żadnych detergentów. Należy wyciągnąć dozownik proszku oraz płynu i namoczyć go w ciepłej wodzie, a następnie zostawić na pół godziny.
Gorąca woda skutecznie zmiękcza zabrudzenia, dzięki czemu bez problemu pozbędziemy się ich z powierzchni tego elementu. Gdy mamy do czynienia z pleśnią, warto wykorzystać kwas cytrynowy. W przypadku najbardziej problematycznych zabrudzeń dobrym pomysłem będzie wykorzystanie octu oraz szczoteczki do zębów.
Również w tym przypadku warto pomóc sobie kwaskiem cytrynowym i octem – ich działanie prowadzi do zmiękczenia zanieczyszczeń, które możemy potem usunąć nawet z wykorzystaniem zwykłego cyklu pralki.
Jak to zrobić? Pierwszym krokiem jest przygotowanie płynu – aby wyczyścić bęben, wystarczy około 150 mililitrów octu spirytusowego z dodatkiem kwasku cytrynowego. Następnie powinniśmy wybrać program o temperaturze wody wynoszącej 90 stopni. Przejście przez taki cykl prania skutecznie wyczyści całą powierzchnię w środku, ocet pomoże pozbyć się brudu, a jednocześnie zdezynfekować bęben. Gdy chcemy pozbyć się specyficznego zapachu po zakończeniu tego etapu sprzątania, możemy włączyć pralkę jeszcze raz lub pozostawić na kilka godzin otwarte drzwiczki.
Warto także podkreślić kolejny atut stosowania octu spirytusowego – to środek o właściwościach odkamieniających. Kamień stanowi częsty problem dla pralek, zwłaszcza gdy woda jest doprowadzana przez stare lub zaniedbane rury. Osadzanie się kamienia wiąże się z nieprawidłowym ciśnieniem wody, co w skrajnych przypadkach może nawet uniemożliwić wykonanie prania.
Aby kompletnie pozbyć się tego problemu, należy zastosować sporą ilość octu – zaleca się wykorzystanie nawet dwóch litrów. Podobnie jak w przypadku zwykłego czyszczenia bębna, powinniśmy wybrać cykl z temperaturą 90 stopni.
W pewnych sytuacjach pralka może nagle całkowicie odmówić posłuszeństwa – jedną z najczęstszych przyczyn są zanieczyszczone filtry. Brud zbierający się w poszczególnych częściach tych elementów może je zatkać, uniemożliwiając korzystanie z pralki.
Żeby wyczyścić filtry, należy je wyjąć, a następnie usunąć wszelkie elementy, które nie zostały przez nie zebrane – na przykład włosy, resztki papieru, guziki, monety czy chusteczki higieniczne. Następnie powinniśmy je dokładnie przepłukać, by pozbyć się wszystkich niechcianych pozostałości. Na koniec wystarczy włożyć je z powrotem do pralki i cieszyć się sprawnym działaniem urządzenia.