Domowa stacja pogody – na co zwrócić uwagę podczas wybierania?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Domowa stacja pogody – na co zwrócić uwagę podczas wybierania?

Prognozy pogody zapowiadane przez aplikacje i strony internetowe bardzo często są albo mylne, albo nieprecyzyjne. Rozwiązaniem może okazać się prywatna stacja pogodowa. Jak działa, czy warto kupować i na co zwrócić ewentualnie uwagę? 

Burze, upały, ulewy, wichury, znowu upały – pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna i bezkompromisowa. W rezultacie prognozy z aplikacji, internetu oraz telewizji mogą wpakować nas w kłopoty. Ile to razy miało być pięknie i słonecznie, podczas gdy nagle nadchodziła burza i przez cały dzień trzeba było siedzieć w mieszkaniu. Wakacyjne plany okazywały się całkowitym niewypałem. Inżynierowie zaprojektowali zatem niezwykle wygodny i precyzyjny przyrząd do pomiaru pogody – dla każdego. 

Czym jest stacja pogodowa?

W przeciwieństwie do wielkich maszyn, które wymagają również odpowiednich warunków, domowe stacje przypominają tablet. Są niewielkich rozmiarów, toteż możemy je postawić w dowolnym miejscu (na zewnątrz domu) oraz zabierać ze sobą na wyjazdy. W ten sposób pogoda już więcej nas nie zaskoczy. Urządzenie uwzględnia zarówno warunki w przeciągu najbliższych godzin, jak i dni. Pomiarowi z kolei ulegają między innymi:

  • temperatura,
  • wilgotność,
  • prędkość wiatru,
  • ciśnienie powietrza. 

Konstrukcja urządzenia

Stacja jest małym elektronicznym nośnikiem, który zbiera parametry pogodowe w miejscu naszego pobytu i poprzez przetwarzanie informacji określa stan pogody na najbliższy czas. Sam przyrząd jest zarówno wytrzymały, jak i wrażliwy – aby nie uległ uszkodzeniu, ale by mógł dokładnie określić warunki panujące na zewnątrz. Jego dwa główne elementy konstrukcyjne to bezprzewodowy czujnik oraz stacja z wyświetlaczem. Pierwszą część urządzenia umieszczamy poza budynkiem, aby badał warunki pogodowe, drugą zaś (czyli panel) umieszczamy na półce w mieszkaniu i ot cała procedura montażu. A ponieważ urządzenie jest bezprzewodowe, nie musimy szukać sposobu na instalacje i łączenie obu elementów. 

Jak działa stacja?

Informacje, które pobiera czujnik, przetwarzane są przez stację. Część modeli rejestruje sygnały radiowe, które emitowane są przez instytuty badawcze oraz obserwatoria, w rezultacie otrzymujemy niemalże specjalistyczny pomiar, a więc i prognozę nawet na kilka dni do przodu. Jeśli zatem nadchodzą jakieś potężne ulewy, burze i wichury, dostaniemy informacje o tym na tyle wcześnie, aby się zawczasu przygotować. 

Co możemy zmierzyć?

Pomiarowi ulegają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Z tego powodu możemy również kontrolować sytuację u nas w mieszkaniu. Jeżeli natomiast mówimy o tym, co dzieje się na zewnątrz, to prywatna stacja pogodowa jest w stanie odczytać między innymi:

  • temperaturę (istnieje wybór stopni – Celsjusza lub Fahrenheita),
  • wilgotność,
  • ciśnienie,
  • opady,
  • promieniowanie UV,
  • fazy księżyca (wraz z przypływami i odpływami),
  • godziny wschodu i zachodu słońca.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeżeli chcielibyśmy uzyskiwać rzetelne pomiary np. z instytutów badawczych, dobrze byłoby zakupić sprzęt z odbiornikiem sygnałów HGB, jednak w niektórych miejscach w Polsce stacje radiowe będą miały problem z wychwyceniem nadawanego sygnału. Ponadto: wytrzymała bateria, podświetlacz ekranu (przydatny w nocy) oraz czujniki pomiaru deszczu, promieniowania UV itd. 

Przeczytaj też: https://techjoy.pl/powerbank-zbedny-czy-pozyteczny-gadzet/

Zdjęcie główne: RitaE/pixabay.com

Udostępnij:
Ostatnie wpisy
Popularne
Najlepsze aplikacje do skanowania dokumentów na smartfonie
Najlepsze aplikacje do skanowania dokumentów na smartfonie
Facebook prezentuje bardzo cienkie okulary VR
Facebook prezentuje bardzo cienkie okulary VR

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*