Domowa stacja pogody – na co zwrócić uwagę podczas wybierania?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Domowa stacja pogody – na co zwrócić uwagę podczas wybierania?

Prognozy pogody zapowiadane przez aplikacje i strony internetowe bardzo często są albo mylne, albo nieprecyzyjne. Rozwiązaniem może okazać się prywatna stacja pogodowa. Jak działa, czy warto kupować i na co zwrócić ewentualnie uwagę? 

Burze, upały, ulewy, wichury, znowu upały – pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna i bezkompromisowa. W rezultacie prognozy z aplikacji, internetu oraz telewizji mogą wpakować nas w kłopoty. Ile to razy miało być pięknie i słonecznie, podczas gdy nagle nadchodziła burza i przez cały dzień trzeba było siedzieć w mieszkaniu. Wakacyjne plany okazywały się całkowitym niewypałem. Inżynierowie zaprojektowali zatem niezwykle wygodny i precyzyjny przyrząd do pomiaru pogody – dla każdego. 

Czym jest stacja pogodowa?

W przeciwieństwie do wielkich maszyn, które wymagają również odpowiednich warunków, domowe stacje przypominają tablet. Są niewielkich rozmiarów, toteż możemy je postawić w dowolnym miejscu (na zewnątrz domu) oraz zabierać ze sobą na wyjazdy. W ten sposób pogoda już więcej nas nie zaskoczy. Urządzenie uwzględnia zarówno warunki w przeciągu najbliższych godzin, jak i dni. Pomiarowi z kolei ulegają między innymi:

 • temperatura,
 • wilgotność,
 • prędkość wiatru,
 • ciśnienie powietrza. 

Konstrukcja urządzenia

Stacja jest małym elektronicznym nośnikiem, który zbiera parametry pogodowe w miejscu naszego pobytu i poprzez przetwarzanie informacji określa stan pogody na najbliższy czas. Sam przyrząd jest zarówno wytrzymały, jak i wrażliwy – aby nie uległ uszkodzeniu, ale by mógł dokładnie określić warunki panujące na zewnątrz. Jego dwa główne elementy konstrukcyjne to bezprzewodowy czujnik oraz stacja z wyświetlaczem. Pierwszą część urządzenia umieszczamy poza budynkiem, aby badał warunki pogodowe, drugą zaś (czyli panel) umieszczamy na półce w mieszkaniu i ot cała procedura montażu. A ponieważ urządzenie jest bezprzewodowe, nie musimy szukać sposobu na instalacje i łączenie obu elementów. 

Jak działa stacja?

Informacje, które pobiera czujnik, przetwarzane są przez stację. Część modeli rejestruje sygnały radiowe, które emitowane są przez instytuty badawcze oraz obserwatoria, w rezultacie otrzymujemy niemalże specjalistyczny pomiar, a więc i prognozę nawet na kilka dni do przodu. Jeśli zatem nadchodzą jakieś potężne ulewy, burze i wichury, dostaniemy informacje o tym na tyle wcześnie, aby się zawczasu przygotować. 

Co możemy zmierzyć?

Pomiarowi ulegają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Z tego powodu możemy również kontrolować sytuację u nas w mieszkaniu. Jeżeli natomiast mówimy o tym, co dzieje się na zewnątrz, to prywatna stacja pogodowa jest w stanie odczytać między innymi:

 • temperaturę (istnieje wybór stopni – Celsjusza lub Fahrenheita),
 • wilgotność,
 • ciśnienie,
 • opady,
 • promieniowanie UV,
 • fazy księżyca (wraz z przypływami i odpływami),
 • godziny wschodu i zachodu słońca.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeżeli chcielibyśmy uzyskiwać rzetelne pomiary np. z instytutów badawczych, dobrze byłoby zakupić sprzęt z odbiornikiem sygnałów HGB, jednak w niektórych miejscach w Polsce stacje radiowe będą miały problem z wychwyceniem nadawanego sygnału. Ponadto: wytrzymała bateria, podświetlacz ekranu (przydatny w nocy) oraz czujniki pomiaru deszczu, promieniowania UV itd. 

Przeczytaj też: https://techjoy.pl/powerbank-zbedny-czy-pozyteczny-gadzet/

Zdjęcie główne: RitaE/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*