Czy można podłączyć dysk zewnętrzny do PS5?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy można podłączyć dysk zewnętrzny do PS5?

Dodatkowa pamięć może znacznie zwiększyć użyteczność różnych sprzętów – w tym także konsoli. PlayStation 5 oferuje porty USB, do których można podłączyć na przykład dysk zewnętrzny.

Jak wykorzystać dysk zewnętrzny w połączeniu z konsolą PS5?

Aby wykorzystać pełnię potencjału dysku zewnętrznego, za pomocą którego chcemy poszerzyć funkcjonalność PlayStation 5, warto pamiętać o kilku kwestiach. Jedną z nich jest odpowiednie sformatowanie urządzenia – system plików musi być kompatybilny z konsolą

Aktualnie najczęściej spotykane rozwiązanie w komputerach osobistych to system NTFS opracowany przez Microsoft. Zapisane w ten sposób informacje nie będą jednak czytelne dla PlayStation – w tym przypadku konieczne jest zastosowanie formatu FAT32 lub exFAT. Nie musimy jednak znać szczegółowych informacji o implementacji, a cały proces formatowania możemy przeprowadzić z poziomu konsoli.

Warto pamiętać, aby przed podłączeniem urządzenia do konsoli usunąć lub przenieść dane znajdujące się aktualnie na dysku. Formatowanie wiąże się z wyczyszczeniem urządzenia – jeżeli przechowujemy na nim istotne informacje, musimy tymczasowo zmienić ich położenie.

Podłączanie i zastosowanie dysku zewnętrznego do PlayStation 5

W pierwszej kolejności należy podłączyć dysk zewnętrzny do portu USB konsoli. Kolejny krok to przejście do menu ustawień, a dokładniej – do opcji dotyczących pamięci masowej. W tym miejscu możemy skorzystać z funkcji „Formatuj jako rozszerzoną pamięć masową”.

Najważniejsze zalety tak sformatowanego dysku to między innymi możliwość przenoszenia gier z PS4 do PS5, a także wykorzystanie nośnika w roli domyślnej lokalizacji dla nowo zainstalowanych gier przygotowanych na PlayStation 4. W ustawieniach znajdziemy odpowiednie opcje do każdego z tych zadań. Dodatkowym atutem zewnętrznego dysku jest bezproblemowe usuwanie jego zawartości – możemy to zrobić również z poziomu ustawień.

Gry z PlayStation 5 tylko w pamięci wbudowanej urządzenia

Warto także pamiętać, że dysk zewnętrzny może działać wyłącznie na zasadzie wstecznej kompatybilności. Oznacza to, że w ten sposób bez problemu uruchomimy gry z poprzedniej edycji konsoli, jednak tytuły dostępne wyłącznie na nowym produkcie od Sony muszą być umiejscowione w dysku wewnętrznym. Ma to związek ze specyfikacją napędu w PS5 – jest to wyjątkowo szybki dysk SSD z dedykowanymi rozwiązaniami, których nie znajdziemy w dyskach zewnętrznych. Nowe tytuły muszą zatem znajdować się w pamięci konsoli.

Dysk zewnętrzny może także służyć do przenoszenia i odtwarzania filmów. Choć gry obecne na nośniku nie będą obsługiwane przez inne sprzęty, pliki wideo zazwyczaj są zapisywane w standardowych formatach. Dzięki temu możemy bez problemu mieć dostęp do ulubionych tytułów kinowych zarówno z poziomu konsoli, jak i komputera.

Jakie wymagania musi spełnić dysk zewnętrzny do PS5?

Żeby w pełni wykorzystać potencjał dodatkowego urządzenia, musi ono spełniać wymogi techniczne, jakie stawia konstrukcja PS5. Po pierwsze, dysk zewnętrzny musi być wyposażony w port USB o standardzie 3.0 lub wyższym, a jego pojemność może wynosić maksymalnie 8 TB. W przypadku minimalnej pojemności nie ma sztywnego limitu, jednak gdy chcemy instalować gry z PS4, potrzebne będzie co najmniej 250 GB.

Warto pamiętać, że Sony nie gwarantuje bezproblemowej współpracy wszystkich zewnętrznych nośników z konsolą. Większość sprzętów tego typu stosuje jednak bardzo podobne technologie, dzięki czemu kłopoty z połączeniem i przesyłem danych są bardzo rzadkie. Zewnętrzny nośnik może znacznie zwiększyć komfort używania konsoli, sprawiając jeszcze więcej przyjemności z rozgrywki i zapewniając dodatkowe miejsce na interesujące tytuły.

Jakie dyski zewnętrzne do PS5 będą najlepsze?

Rynek obfituje w urządzenia, które mogą znacznie zwiększyć ilość miejsca na gry i aplikacje. Należą do nich na przykład produkty od marek takich jak Seagate czy Western Digital. Warto zadbać, by sprzęt pochodził od sprawdzonego producenta – w ten sposób unikniemy problemów z utratą czy zniekształceniem danych. Obowiązkowym elementem specyfikacji jest port USB w wersji co najmniej 3.0. 

Pamiętajmy, by przed podłączeniem dysku do konsoli upewnić się, że przenieśliśmy wszystkie istotne dane w bezpieczne miejsce – jeżeli potrzebne będzie sformatowanie nośnika, informacje znajdujące się na dysku zostaną usunięte.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Kacper 07.05.2022

    Od dłuższego czasu stawiam na sprawdzonego, polskiego producenta i nie mam zastrzeżeń