Czajnik na gaz czy elektryczny – który lepszy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Czajnik na gaz czy elektryczny – który lepszy?

Czajnik jest niezbędnym elementem wyposażenia kuchni. Wybór odpowiedniego modelu ma wpływ na czas oraz koszt gotowania wody. Zobacz, jakie zalety i wady mają tradycyjne czajniki na gaz, a jakie elektryczne.

Co jest tańsze, gotowanie wody w czajniku na gaz czy na prąd?

Gotowanie wody w czajniku jest powszechnie znane i nie jest skomplikowane. Wystarczy wlać wodę i poczekać aż się zagotowuje. Wrzątkiem można zalać np. kawę lub herbatę i pić przygotowany napój. Wodę można zagotować na kuchence gazowej. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne. W tej sytuacji cena za zagotowanie zależy od stawki za gaz. Standardowo, przygotowanie 1 litra wody kosztuje około 3 grosze.

Trochę droższe jest korzystanie z czajnika, który jest podłączany do prądu. W tym przypadku zagotowanie 1 litra wody kosztuje około 5 groszy. Pozornie, różnica nie jest zbyt duża, jednak w skali rocznej gotowanie na gazie może być tańsze niż w czajniku elektrycznym.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze czajnika?

Jednak cena to nie jedyne kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze czajnika. Ważny jest też czas, w którym przygotowywana jest woda. W tym przypadku korzystniej jest wybrać czajnik na prąd. Urządzenie elektryczne zdecydowanie szybciej podgrzewa wodę. Z tego też wynika to, że przygotowanie wody w czajniku na prąd jest droższe niż w przypadku wykorzystania gazu. Istotnym aspektem jest też komfort użytkowania. Urządzenie elektryczne wyłącza się samo, po zagotowaniu wody. Inaczej jest w przypadku czajnika na gaz, który trzeba pilnować. Najczęściej jest on wyposażony w gwizdek, który informuje o zagotowaniu. Musisz pamiętać o tym, żeby wyłączyć gaz, ponieważ zbyt długie nagrzewanie może skutkować pożarem. To najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze czajnika. Zwróć uwagę też na jego pojemność oraz wygląd.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*