Sprawdź, czym różnią się ultrabook i notebook. Poznaj podstawowe różnice i cechy charakterystyczne tych dwóch rozwiązań.
Erę komputerów przenośnych zapoczątkował laptop. Wraz ze wzrostem ilości rozwiązań technologicznych i wymagań użytkowników pojawiły się nowe typy, takie jak choćby notebook i ultrabook.
Komputer przenośny, zwany na początku laptopem, całkowicie zrewolucjonizował rynek komputerowy: wprowadził nowe rozwiązania, które umożliwiły korzystanie z własnego sprzętu w dowolnym miejscu. Laptop przede wszystkim różnił się zdecydowanie wielkością w porównaniu do standardowego komputera personalnego. Można go było włożyć w podręczną torbę i przenieść w dowolne miejsce, z którego można było wygodnie z niego korzystać. Dodatkowo mobilny internet sprawił, że praca na odległość stała się możliwa i dużo bardziej dostępna. To szczególnie wygodne i bardzo potrzebne rozwiązanie w czasach takich jak te, gdy panuje pandemia, a z powodu obostrzeń nie powinno się gromadzić, a nawet spotykać w pracy, jeśli warunki na to pozwalają.
Pierwsze laptopy były dość masywne, a także w miarę ciężkie, dlatego też mogły stwarzać sporo problemów podczas podróżowania. Dodatkowe kilka kilogramów więcej sprawiało, że jako bagaż stanowiły duże obciążenie. Kolejne lata rozwoju technologicznego spowodowały, że powstające wersje komputerów przenośnych mogły być coraz mniejsze i lżejsze. Standardowy, ciężki laptop został zastąpiony notebookiem, którego wymiary są ograniczone. Dzięki temu można go schować do teczki i swobodnie się z nim przemieszczać. W założeniu notebook oprócz rozmiaru nie różni się specjalnie od klasycznego laptopa, dlatego nazwy te z czasem zaczęły występować zamiennie. Kolejne modyfikacje komputerów przenośnych doprowadziły do powstania następnej generacji laptopów zwanych ultrabookami.
Premiera kolejnej generacji laptopów miała miejsce w 2011 roku na targach Computex, gdzie firma Intel zaprezentowała znajomo wyglądający komputer przenośny pod nową nazwą – ultrabook. Wyróżniał się on przede wszystkim wyglądem, a także niską wagą, która nie przekraczała 1 kilograma. Grubość samego urządzenia nie powinna przekraczać 21 mm. Dużą zaletą jest wyjątkowa mobilność, która jest na znacznie wyższym poziomie aniżeli w przypadku klasycznych notebooków. Nowe urządzenia potrafią bardzo długo pracować, wykorzystując jako źródło zasilania wyłącznie baterię. Ultrabook to narzędzie, które zaprezentowano, mając przede wszystkim na uwadze osoby lubiące podróże i pracę w trybie zdalnym. Można z niego korzystać z dala od źródła zasilania, gdzie dość często jest problem z naładowaniem sprzętu. Kolejna zaleta tych urządzeń dotyczy szybkości uruchamiania. Większość ultrabooków potrafi w kilka sekund uruchomić system operacyjny. Dzięki dyskom SSD wszelkie operacje będą się odbywać zdecydowanie szybciej. Dzieje się tak, ponieważ nie zawierają ruchomych elementów, dzięki czemu potrafią pracować kilkadziesiąt razy szybciej od klasycznych dysków HDD. Dysk SSD jest też zdecydowanie cichszy od standardowego dysku HDD.
Notebook różni się od ultrabooka przede wszystkim wielkością oraz masą. Ten pierwszy jest cięższy i większy. Jest też wyposażony w zdecydowanie gorszej jakości baterię, która bez ładowania potrafi pracować maksymalnie kilka godzin. W przypadku ultrabooka czas pracy baterii bez dodatkowego źródła zasilania może wynosić nawet do dziesięciu godzin. Kolejnym elementem odróżniającym te dwa urządzenia jest szybkość działania. Zdecydowanie korzystniej wypada ultrabook, którego system operacyjny potrafi uruchomić się nawet w kilka sekund. Najszybsze urządzenia włączają się w dwie sekundy. Notebook uruchamia system operacyjny często w kilkanaście sekund, a starsze modele nawet w kilkadziesiąt.
Ultrabooki są wyposażone w szybkie dyski SSD oparte na technologii flash, dzięki czemu system może wykonać zdecydowanie więcej operacji aniżeli w przypadku wykorzystania standardowego dysku HDD. Notebooki, szczególnie te starsze, są wyposażone w napęd CD-ROM. Brakuje go w ultrabookach, choć nie stanowi to tak dużego problemu w sytuacji, gdy coraz rzadziej korzysta się z płyt CD jako nośników danych. Dużo wygodniejsze, a także bardziej pojemne są pamięci typu flash jak na przykład pendrive.
Notebook w odróżnieniu od ultrabooka zdecydowanie lepiej się sprawdzi, gdy pracujemy w domu lub w biurze. Jego ekran jest większy, a dyski dużo pojemniejsze. Ultrabook to z kolei doskonałe rozwiązanie, gdy pracujesz w podróży, a dostęp do źródła zasilania jest ograniczony. Jest dużo lepiej wykonany i trwalszy, a szybkość działania jest na dużo lepszym poziomie. Choć ultrabook kosztuje znacznie więcej od notebooka, warto wziąć go pod uwagę przy wyborze kolejnego laptopa.