Tablet graficzny – do czego służy i dla kogo jest przeznaczony?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis
Tablet graficzny – do czego służy i dla kogo jest przeznaczony?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Tablet graficzny jest nowoczesnym i rozbudowanym urządzeniem, które służy nam do przenoszenia informacji na ekran. Czułość nacisku czy kąt nachylenia piórka pozwala nam na odpowiednie sterowanie kursorem. Praca z piórkiem jest znacznie wygodniejsza i mniej męcząca niż praca z myszką. Tablet graficzny jest więc niezastąpiony podczas projektowania, edycji i obróbki zdjęć oraz podczas wykonywania wielu innych zadań. Dzięki tabletom graficznym obecnie możemy uzyskać efekty, o których kiedyś mogliśmy tylko marzyć.

Jak działa tablet graficzny? Jaki tablet graficzny wybrać dla początkujących twórców? Kiedy warto zainwestować w zaawansowane urządzenie? Sprawdź koniecznie!

Czym jest i jak działa tablet graficzny?

Tabletem graficznym nazywamy wszechstronne urządzenie, które wykorzystywane jest m.in. do rysowania, edycji zdjęć, projektowania oraz innych zadań kreatywnych. Aby rozpocząć pracę, wystarczy podłączyć sprzęt do komputera i zainstalować dedykowane oprogramowanie. Co więcej, niektóre urządzenia nie wymagają nawet takiego podłączenia, ponieważ wprowadzone zmiany wyświetlają od razu na ekranie.

Czym jednak różni się tablet graficzny od zwykłego tabletu multimedialnego? Podstawową różnicą jest to, że w sytuacji, gdy używamy tabletów graficznych, możemy rysować po całej powierzchni. W tabletach multimedialnych powierzchnia robocza jest ograniczona, a efekt swojej pracy zobaczyć można dopiero na ekranie komputera. W obu przypadkach jednak do rysowania używane jest piórko dołączone do tabletu.

Tablety graficzne – rodzaje

Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje tabletów graficznych:

  • Tablet graficzny z wyświetlaczem LCD – tablet graficzny z ekranem LCD jest połączeniem tabletu graficznego oraz monitora dotykowego. Nie trzeba go podłączać do innego urządzenia, ponieważ od razu wyświetla nam każdą wprowadzoną w projekcie zmianę.
  • Tradycyjny tablet graficzny – klasyczny tablet graficzny ma postać podkładki, która odzwierciedla proporcje monitora. Ruchy piórka przenoszone zostają bezpośrednio na ekran komputera, do którego tablet jest podpięty np. za pomocą kabla. Urządzenie ma dwa przyciski funkcyjne odpowiadające przyciskom, jakie znajdziemy na myszce komputerowej. Zmiany w projekcie nanoszone są piórkiem.

Wykorzystanie tabletu graficznego do pracy – dlaczego warto?

Jak już wiemy, tablet graficzny oferuje nam wiele możliwości. Najczęściej wykorzystywany jest do różnego rodzaju pracy. To obszar roboczy dla profesjonalistów, dlatego oczekuje się od niego jak najlepszych parametrów i dostępności wielu funkcji. Dlaczego warto go mieć?

tablet graficzny
Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Po pierwsze: jest niezastąpiony

Jest niezastąpiony podczas projektów graficznych, różnego rodzaju animacji, ułatwia retusz fotografii i wiele innych prac. To idealna alternatywa dla innych urządzeń, które podłącza się do komputera. Świetnie zastąpi mysz komputerową, trackballa i wiele innych.

Dodatkowo zwiększa precyzję podczas nadawania kształtów. Praca na tablecie graficznym może być więc niezwykle satysfakcjonująca, wygodna i szybka.

Po drugie: jest kompatybilny z wieloma programami

Zakup pierwszego tabletu graficznego lub wymiana starszego modelu na nowszy nie powoduje utrudnień związanych z kompatybilnością. Nie musisz martwić się ograniczeniami związanymi z synchronizacją oprogramowania urządzeń.

Każdy zwykły tablet graficzny będzie kompatybilny z większością oprogramowań, które są dostępne na rynku. To sprawia, że zawodowcy mogą korzystać z zaawansowanych narzędzi takich jak AutoCad, Corel Painter czy Autodesk, a amatorzy bez problemu mogą posłużyć się narzędziami, które np. ułatwiają retusz zdjęć.

Po trzecie: jest mobilny, łatwy do podłączenia i bardzo wygodny podczas podróży

Tablety można łatwo podłączyć do laptopa czy innego sprzętu, a niektóre rodzaje nie wymagają nawet tej czynności, ponieważ są niezależnymi i mobilnymi urządzeniami. Mniejsze modele (np. rozmiar S) są bardzo poręczne, lekkie i kompaktowe, dzięki czemu mogą być wykorzystywane nawet w podróży.

Po czwarte: piórko tabletu jest niesamowicie czułe i idealnie zastępuje tradycyjne metody projektowania

Rysik (a w iPadach apple pencil) jest bardzo ważnym narzędziem. To dzięki niemu nanosimy precyzyjne linie na nasz projekt. Niektóre urządzenia pozwalają nam również na cieniowanie obrazów za pomocą rysika. Odpowiednie parametry piórka przyczyniają się więc do produktywnej pracy, a dzięki odpowiedniej czułości nacisku zwiększa się komfort podczas wykonywania zadań.

Interaktywny ekran piórkowy działa podobnie jak ołówek czy długopis. Zazwyczaj wraz z piórkiem dostajemy komplet wkładów wymiennych, ale można je także dokupić. Na przeciwległym końcu narzędzia umieszczona jest gumka, dzięki której szybko możemy edytować projekt i wprowadzać zmiany.

Pamiętajmy, że im czulsze będzie piórko, tym lepsze efekty pracy uzyskamy. Najlepsze modele mają ponad 8000 poziomów czułości i opcję rozpoznawania pochylenia.

Po piąte: jest odpowiedni dla amatorów i zawodowców

Dla początkujących wystarczającą inwestycją będzie tani tablet graficzny. Osoby pracujące zawodowo na tego rodzaju urządzeniach, powinny zainwestować w lepszy i nieco droższy sprzęt. Specjaliści często wybierają najlepsze tablety graficzne, które mają różne funkcje i wiele możliwości ułatwiających codzienną pracę.

Osoby początkujące mogą zacząć na tabletach podłączanych pod ekran monitora (tablety bez wyświetlacza), ponieważ ich cena jest niższa. Rysowanie bezpośrednio na tablecie jest łatwiejsze, jednak jeżeli nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów co do naszej dalszej pracy z tym sprzętem, nie warto od razu ponosić wysokich kosztów.

Na rynku dostępne są również różne wielkości tabletów. Mniejsze urządzenia nie wpływają na precyzję pracy, ponieważ łatwo można powiększyć edytowany dokument. Jednak tablet o dużej powierzchni roboczej jest znacznie wygodniejszy podczas użytkowania.

Pamiętajmy też, że im większa rozdzielczość, tym większa dokładność i odwzorowanie szczegółów.

Jaki tablet graficzny kupić?

Najlepszy tablet graficzny to sprzęt dobrze dobrany, który spełnia nasze oczekiwania i preferencje oraz jest odpowiednio dostosowany do rodzaju wykonywanych zadań. Dopasuj go więc do swoich potrzeb i ciesz się lepszym komfortem pracy!

projektowanie na tablecie graficznym
Fot.: Mikhail Nilov/pexels.com

Na co zwrócić uwagę przed zakupem takiego sprzętu?

  • Dokładność rysika – tablet graficzny do komputera powinien mieć rysik o dokładności wynoszącej maksymalnie 0,5 mm (najlepiej 0,25 mm).
  • Wysokość i prędkość odczytu rysika – wysokość odczytu piórka to parametr określający odległość, na jaką należy zbliżyć rysik, by sprzęt go odczytał. Najczęściej jest to 9 do 10 mm. Prędkość odczytu z kolei powinna wynosić ponad 200 PPS (200 PPS jest aktualnie standardem).
  • Rozdzielczość – im większa, tym lepiej odwzorowane detale. Dobry tablet graficzny powinien mieć rozdzielczość nie mniejszą niż 2000 lpi.
  • Zakres pochylenia rysika – tablet rozróżniający kąt nachylenia piórka umożliwia nam np. cieniowanie.
  • Powierzchnia robocza – musi być proporcjonalna do ekranu, z którym pracuje. Pamiętajmy więc, że mały tablet graficzny z dużym monitorem nie są najlepszym połączeniem. Wymiary tabletów podawane są za pomocą liter, które odpowiadają poszczególnym formatom.
  • Współczynnik proporcji – jeżeli nasz tablet będzie miał inne proporcje niż monitor, przeniesiony obraz może być zniekształcony.

Tablet graficzny do rysowania i nie tylko… kto powinien go mieć?

Tablety graficzne to świetny wybór dla każdego architekta, grafika, ilustratora, inżyniera, projektanta, fotografa, plastyka czy innego artysty i każdego, kto zajmuje się grafiką komputerową, ale nie tylko! Mogą z nich korzystać również amatorzy. Urządzenia te są w stanie sprawić, że praca jest znacznie łatwiejsza i wygodniejsza.

Najczęstsze zastosowania tabletów graficznych to: projektowanie obrazów, map użytkowych, schematów przestrzennych i wielu innych, a także tworzenie projektów CAD. Taki sprzęt może nam posłużyć również do tworzenia odręcznych notatek.

Na tablecie graficznym możemy rysować tak samo, jak na kartce papieru. Tablet graficzny, wraz z odpowiednim oprogramowaniem zastępuje nam jednak gumki do ścierania, kredki, markery czy papier i jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem!

Zdjęcie główne: Michael Burrows/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*