Nawilżacz powietrza – jaki wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Nawilżacz powietrza – jaki wybrać?

Nawilżacz powietrza dobrej jakości to urządzenie, które okazuje się szczególnie przydatne w miesiącach jesiennych i zimowych. Właśnie wtedy powietrze wewnątrz naszych domów i mieszkań bywa wyjątkowo suche. Sezon grzewczy daje w kość wielu osobom, dlatego nie warto dłużej się męczyć! Nawilżacz powietrza to ukojenie dla naszych oczu i nie tylko!

Dlaczego suche powietrze w mieszkaniu jest tak uciążliwe?

W sezonie grzewczym bardzo często mamy do czynienia z suchym powietrzem, czyli takim, które cechuje się niedoborem cząsteczek wody w postaci gazowej. Niska wilgotność powietrza wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami dla zdrowia ludzi. Wśród nieprzyjemnych, czasem nawet groźnych efektów wymienić można różnego rodzaju infekcje układu oddechowego, rozwój alergii bądź astmy, podrażnienia śluzówki, a także katar, kaszel, podrażnione i suche oczy czy nawet problemy ze snem. 

Wilgotność w pomieszczeniach, w których żyjemy, powinna oscylować w granicach 40–60%, przy temperaturze 20–23°C. Taki stan rzeczy bardzo trudno zapewnić szczególnie w porach roku, gdy ogrzewamy nasze domostwa, a powietrze na zewnątrz również jest suche, w związku z tym wietrzenie domu nie przynosi większych efektów. Co w takim razie można zrobić?

Nawilżacz powietrza, czyli sposób na zapewnienie optymalnej wilgotności

Inwestycja w nawilżacz powietrza jest doskonałym rozwiązaniem, nie tylko w przypadku alergików. Na co jednak zwrócić uwagę, dokonując wyboru? 

  • Wydajność parowania, czyli ilość wytwarzanej pary w danej jednostce czasu oraz powierzchnia nawilżania. Nawilżacze powinno dobierać się pod względem tego, gdzie zostaną ustawione, ile pomieszczeń mają nawilżać, a także jak dużo pary jest nam potrzebne.
  • Pojemność zbiornika na wodę – to kluczowa kwestia. Im większy pojemnik, tym rzadziej trzeba będzie go uzupełniać. 
  • Tryby pracy i funkcja jonizacji – warto postawić na urządzenia wyposażone w różne tryby pracy, najlepiej takie, które same dopasują się do panujących w pomieszczeniu warunków. Co więcej, stawiając na funkcję jonizacji, pozbędziemy się zanieczyszczeń powietrza.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżacze parowe

Nawilżacze parowe to najtańszy rodzaj tego typu sprzętów. Działają one w ten sposób, że umieszczona w specjalnym zbiorniku woda zostaje podgrzana do bardzo wysokiej temperatury poprzez umieszczoną w urządzeniu grzałkę. Podgrzana woda zmienia się następnie w parę wodną, która zostaje rozpylona w pomieszczeniu dzięki wentylatorowi. Niekiedy użytkownicy nawilżaczy parowych narzekają na możliwość oparzenia się parą emitowaną z nawilżacza. Wybierając miejsce, w którym ma stać nawilżacz, warto uważać na to, aby nie był zbytnio zbliżony do mebli, które mogą ulec uszkodzeniu.

Nawilżacze ewaporacyjne

Nawilżacze ewaporacyjne to urządzenia, które mają umieszczone wewnątrz obudowy specjalne wkłady nawilżające. Zasysane przez wentylator nawilżacza powietrze zostaje przepuszczone przez wkład, a następnie zostaje uwolnione do pomieszczenia w postaci chłodnej mgiełki. Jest to rodzaj nawilżaczy, który poleca naprawdę wiele osób.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Ten rodzaj urządzeń wykorzystuje technologię tworzenia ultradźwięków. Za pomocą membrany, drgającej w wysokich częstotliwościach, nawilżacz rozbija cząsteczki wody, przez co te zamieniają się w chłodną i świeżą mgiełkę. Są to urządzenia niezwykle ciche, jednak posiadacze psów i kotów powinni decydować się raczej na zakup innego rodzaju urządzenia – dźwięki o tak wysokiej częstotliwości mogą bowiem drażnić zwierzęta.

Zdj. główne: Tim Foster/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*