Jak poprawić brzmienie systemu audio?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak poprawić brzmienie systemu audio?

Artykuł sponsorowany

Słuch muzyczny pozwala na rozpoznawanie i powtarzanie dźwięków, tonów oraz odpowiada za identyfikowanie melodii i nie tylko. Człowiek posiada jednak jeszcze jeden rodzaj słuchu, który odpowiada za naszą wrażliwość na jakość odbieranego przez zmysł dźwięku. Niestety przez słuchanie muzyki z telefonów czy laptopów oraz używanie niskiej jakości słuchawek, słuch brzmieniowy zaciera się i przestaje funkcjonować tak, jak powinien. Jest to na szczęście cecha, którą możemy na nowo nabyć przy odrobinie pracy. Doskonale wiadomo jednak, że warto zapobiegać, niż leczyć, dlatego poznaj sposoby na poprawienie jakości brzmienia zestawu audio.  

Nie każdy sprzęt da się uratować   

Na samym początku konieczne jest, by zaznaczyć jedną ważną rzecz: nie każdy sprzęt można podrasować. Oczywiście nie potrzebujesz na początek zestawu audio za kilkaset tysięcy, ale słuchawki z supermarketu kupione za 10 złotych nigdy nie zabrzmią tak, jak powinny brzmieć przyzwoite słuchawki. Półka cenowa nie musi być najwyższa, ale w przypadku sprzętu audio cena przekłada się najczęściej na jakość.

Przed zakupem słuchawek, głośników czy jakiegokolwiek innego sprzętu nagłośnieniowego, postaraj się wypróbować dany model i poza jego parametrami, poznać także jego możliwości w praktyce. Niestety niektóre sprzęty, pomimo całkiem obiecujących danych w specyfikacji, nie brzmią dobrze przez zastosowanie nieodpowiednich materiałów lub brak rozwiniętych możliwości konfiguracji. W takiej sytuacji można niestety podjąć złą decyzję i stracić pieniądze na sprzęt, który wydawał się być świetny, jednak fantastyczny dźwięk pozostanie tylko w przestrzeni teoretycznej.   

Odpowiednie kable  

Nie bez znaczenia dla dźwięku jest też rodzaj kabli, jaki chcesz zastosować przy swoim sprzęcie. Przewody różnią się od siebie wieloma aspektami, od materiału, który przewodzi impulsy, przez grubość, aż po rodzaj zewnętrznej osłony.

Jakość kabla ma ogromne znaczenie także dla jego trwałości. Każdemu chyba zdarzyło się choć raz wyłamać kabel od słuchawek i wie, z czym to się wiąże. Przerywanie dźwięku, trzaski, sprzęganie to tylko kilka z nieprzyjemnych konsekwencji takiej usterki. Żeby ochronić kable przed zniszczeniem warto jest pogrupować je i wzmocnić, by nie łamały się w newralgicznych punktach, na przykład przy złączce. Do spięcia ze sobą kilku kabli i ustabilizowania ich przydadzą się zaciski kablowe. W zależności od grubości kabla, ilości przewodów w konstrukcji oraz ich przeznaczenia musisz wybrać nieco inny rodzaj zacisków, ale w razie wątpliwości obsługa sklepu na pewno posłuży Ci radą.  

Wzmacniacze i głośniki stereo 

Wytłumaczenie tego, jak działają wzmacniacze, co wpływa na ich jakość dźwięku oraz brzmienie, jakie produkują, to o wiele za bardzo skomplikowana kwestia, która leży w fizyce. To, co powinieneś wiedzieć jako początkujący audiofil, to to, że wzmacniacz lampowy to najlepsze, co możesz zrobić dla swoich uszu.

Dobrej jakości, rezonujące ciepło głośniki podłączone wysokiej klasy przewodami do takiego wzmacniacza gwarantują najlepsze doznania dźwiękowe. Lampowe wzmacniacze nie należą do najtańszych, jednak kiedy tylko usłyszysz wyprodukowany przez nie dźwięk, od razu zrozumiesz, skąd wynika wysoka cena. Jest to z pewnością inwestycja na lata, która Ci się opłaci.

Zdjęcie główne: Sandy Kawadkar/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*