Jak często należy czyścić głowicę w drukarce?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak często należy czyścić głowicę w drukarce?

Po tym, jak drukarka jest używana przy wielu projektach, czy po prostu w trakcie codziennego, standardowego  korzystania, użytkownicy mogą zacząć zauważać pewne problemy związane z jej funkcjonowaniem.

Obejmuje to na przykład smugi, blaknięcie czy brak drukowanego tekstu i obrazów na powierzchni. Może to być wynik zabrudzonej głowicy drukującej. Co warto o niej wiedzieć? Jak o nią dbać i co ile czyścić element? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Głowica drukująca – czym właściwie jest?

Głowica drukująca to część, która zawiera wkłady atramentowe. Standardowa znajduje się pod pokrywą drukarki. Może zatkać się tuszem wraz z biegiem czasu i użytkowaniem. 

Niezależnie od typu stosowanego wkładu: kompatybilnego, wielokrotnego użytku czy markowego, atrament może wyschnąć i zacząć powodować problemy związane z wyglądem wydruków. Jeśli wspomniana usterka nie zostanie usunięta, urządzenie może nawet się zepsuć i konieczne będzie kupno zupełnie nowego produktu.

Co ile czyścić głowicę w drukarce?

Głowica w drukarce może ulec zabrudzeniu po tym, jak przez pewien czas nie będzie w ogóle używana. W ogólnym rozrachunku warto czyścić głowicę drukarki przynajmniej raz w miesiącu. Umożliwi to utrzymanie jakości druku, a także zapobiegnie wysychaniu atramentu w kasetach.

Comiesięczne czyszczenie może być niezbędne nawet w przypadku, gdy użytkownik korzysta z drukarki kilka razy w tygodniu, a nie codziennie. Pomimo tego i tak mogą pojawić się problemy z niewłaściwie pracującą głowicą drukującą.

Jak dowiedzieć się, że głowica wymaga czyszczenia?

Nawet jeśli ktoś zapomni regularnie czyścić głowicę drukarki, to może liczyć na komunikaty – bezpośrednie, pochodzące z systemu i pośrednie, które dotyczą nieodpowiedniej jakości druku. 

W pierwszym przypadku komputer lub ekran LCD znajdujący się na urządzeniu wyświetli informację na temat tego, że wkłady atramentowe są pełne, ale atrament nie może przechodzić na papier. Będzie to oznaką tego, że zatkała się głowica drukarki. Do pośrednich sygnałów zaliczają się rozmazane dokumenty i obrazy. Oznaką będzie też wyblakły obraz.

Czyszczenie głowicy drukarki – na co zwrócić uwagę?

Zanim przystąpisz do czyszczenia głowicy drukarki, cały proces rozpocznij od usunięcia nieczystości z dyszy. Po przeprowadzeniu kontroli i upewnieniu się, że to nie ona jest przyczyną powstałych problemów, można przejść do wyczyszczenia głowicy. Jak można to zrobić?

Procedura może być uruchomiona z poziomu komputera. Opcja usuwania nadmiaru atramentu jest też dostępna z poziomu samej drukarki, ale dotyczy to przede wszystkim nowszych modeli urządzeń. Wspomniane funkcje eliminują konieczność dotykania głowicy drukującej i tym samym uszkodzenia styków na wkładach atramentowych lub zniszczenia w jakikolwiek sposób samej części.

Dlaczego należy dbać o stan techniczny głowicy?

Czyszczenie głowicy drukarki można porównać do konserwacji elementów odpowiadających za prawidłowe działanie samochodu. Gdyby nie to, trudno byłoby co roku przemierzać setki lub tysiące kilometrów. Tak samo jest z drukarką i głowicą.

Regularne, najlepiej comiesięczne czyszczenie głowicy drukarki może wyeliminować wszelkie popularne problemy związane z jej działaniem. Umożliwi to bezawaryjne korzystanie z urządzenia i drukowanie dokumentów o wysokiej jakości. Oprócz tego czyszczenie głowicy drukarki jest proste. Wystarczy jedynie pamiętać o regularności.

Zdj. główne: Joshua Fuller/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*