Smartfony to kosztowne urządzenia przenośne, które już dawno przestały być zwykłymi telefonami. Teraz to zminiaturyzowane komputery pełne technologii. Warto je chronić odpowiednim etui.
Galopujący rozwój technologii sprawia, że wydajność współcześnie produkowanych telefonów stoi na równi z dużymi komputerami stacjonarnymi sprzed raptem kilku lat. Rozwój ten ma zarówno swoje zalety, jak i niestety także wady. Smartfon znakomicie się sprawdzi do pracy, np. sporządzenia wiadomości e-mail czy skontaktowania się z pracownikiem oraz do zabawy, np. oglądania filmów lub wymiany wiadomości z przyjaciółmi. Niestety z tymi kwestiami wiąże się także coraz wyższy koszt zakupu urządzenia. Właśnie dlatego zawsze warto wyposażyć nasz telefon w etui, które ochroni go przed skutkami upadku z wysokości czy położenia go na brudnej powierzchni. Co więcej, etui są także niezwykle atrakcyjne i mogą poprawić wygląd naszego smartfona. Czy zatem case’y na telefon to konieczność, czy może sama zachcianka?
Praktycznie wszystkie etui na telefon chronią zarówno tył naszego urządzenia, jak i jego boczne krawędzie, przyciski, złącza i przełączniki. Niektóre modele zabezpieczają także wyświetlacz dzięki nieco wyższym bocznym krawędziom lub zastosowaniu dodatkowej klapki. Ścianki boczne oraz plecki zazwyczaj mają grubość wynoszącą minimum kilka milimetrów i są wykonane ze stosunkowo miękkich materiałów, np. silikonu, tworzywa PVC lub plastiku. Nie bez powodu ich producenci wybierają właśnie te surowce. Znakomicie bowiem absorbują energię kinetyczną powstającą wskutek uderzenia telefonem o twarde podłoże i nie pozwalają jej na przedostanie się na obudowę smartfona, dzięki czemu zabezpieczają go przed stłuczeniami czy wgnieceniami.
Większość producentów akcesoriów GSM doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że właściciele współczesnych telefonów komórkowych zwracają dużą uwagę na ich wygląd. Właśnie dlatego w ofercie praktycznie wszystkich firm produkujących etui znajdziemy modele w setkach różnych wariantów. Najpopularniejsze w dalszym ciągu są tradycyjne etui zakładane na boczne krawędzie telefonu oraz jego tył. Ich największą zaletą jest między innymi brak wpływu na wielkość telefonu czy jego wagę oraz zachowanie komfortu podczas użytkowania. Wielu właścicieli smartfonów wybiera także etui w formie książki, które są wyposażone w dodatkową klapkę zabezpieczającą również front urządzenia. Ciekawą alternatywą dla osób, które lubią chronić swój telefon, a jednocześnie nie chcą zmieniać jego designu, są tzw. wsuwki. Te akcesoria są zazwyczaj wykonane z ciekawych materiałów, np. skóry naturalnej lub filcu, dlatego mogą stanowić ciekawy akcent stylistyczny.
Poszczególne etui różnią się między sobą nie tylko rodzajem, kształtem i materiałem, lecz także kolorystyką lub wzorami. Etui przeznaczone dla minimalistów mogą być białe lub czarne i pozbawione jakichkolwiek nadruków lub rysunków. Wiele osób decyduje się także na etui całkowicie przezroczyste, których największą zaletą jest fakt, iż zupełnie nie zmieniają wyglądu telefonu. Równie popularne są etui wzorzyste, pełne barw, kolorów i ciekawych nadruków. Poprawiają humor podczas korzystania ze smartfona, a przy tym są także rewelacyjną odskocznią od tradycyjnych i stonowanych modeli
Warto wiedzieć, że zadbany telefon znacznie łatwiej sprzedać w stosunkowo wysokiej cenie. Zaniedbane, zniszczone i zużyte smartfony są nisko wyceniane na rynku wtórnym, gdyż większość zainteresowanych uznaje je za nieatrakcyjne i wymagające dużego wkładu finansowego w celu odzyskania ich fabrycznej stylistyki. Noszenie smartfona w etui sprawia, że na jego obudowie praktycznie w ogóle nie pojawią się nowe rysy, krawędzie boczne oraz rogi są chronione przed wgnieceniami, a tył jest zabezpieczony nawet przed stłuczeniem, dzięki czemu telefon można sprzedać dużo drożej przy wymianie na nowy model.