Jedną z zalet rozwoju technologii jest mobilna fotografia. Aby nasze zdjęcia wyglądały lepiej, można wykorzystać jedną z 5 aplikacji z naszego zestawienia.
Na co warto zwrócić uwagę, zanim pobierzemy aplikację na nasz telefon? Nawet w przypadku, kiedy korzystamy z oficjalnego sklepu, możemy natknąć się na pewne drobne kruczki. Oczywistą sprawą jest, że kiedy korzystamy z darmowych programów, jesteśmy niestety skazani na wyświetlające się co jakiś czas reklamy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jakich uprawnień dany edytor od nas wymaga. Logiczne jest, że poprosi o dostęp do pamięci telefonu, sieci (jeżeli zapisujemy swoje treści w chmurze) oraz ewentualnie lokalizacji, jeśli potrzebujemy zdjęcie oznaczyć. W przypadku kiedy zostajemy poproszeni o zezwolenie na wgląd do naszych SMS-ów, kontaktów bądź czegokolwiek innego – zalecana jest odmowa. W dzisiejszych czasach powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, komu udostępniamy dane osobowe. Jeżeli jednak zaakceptujemy coś przez przypadek – bez obaw. Ustawienia telefonu dają nam możliwość późniejszej zmiany uprawnień aplikacji.
Pierwsza z aplikacji, którą warto się zainteresować, jest Snapseed. Nie wymaga ona od nas wcześniejszej rejestracji, możemy więc zacząć korzystać z niej natychmiast po instalacji. Ogromnym plusem jest brak fali reklam pomimo tego, że jest ona darmowa. Możemy również edytować zmiany, które nałożyliśmy na zdjęcie wcześniej. Tej cechy brakuje wielu innym aplikacjom, ponieważ zazwyczaj, jeśli raz nałożymy jakiś efekt i zapiszemy zdjęcie, nie da rady już nic więcej z nim zrobić. Snapseed posiada bardzo dużą ilość efektów, które możemy ręcznie dostosowywać według naszych preferencji. Najciekawsze z nich:
Afterlight to propozycja edytora, za który z kolei musimy zapłacić. Wiąże się to jednak z mnóstwem narzędzi oraz filtrów, którymi możemy się posługiwać. Oprócz korzystania z tych podstawowych możemy również dać się ponieść naszej wyobraźni i nadać fotografii unikatowego wyglądu poprzez nałożenie na nią tak zwanego prześwietlenia. Zazwyczaj efekt ten w innych aplikacjach wygląda sztucznie. W tym przypadku mamy do czynienia z całkowicie osobną sekcją prześwietleń do wyboru, które dzielą się na zwykłe oraz te na filmie natychmiastowym, czyli tak zwanym polaroidzie.
Kolejną aplikacją, której warto przyjrzeć się bliżej, jest Polarr. Jest to darmowy edytor, który posiada bogatą ofertę funkcji. Z tych ciekawszych należy zwrócić uwagę na narzędzie odpowiedzialne za pozbycie się niepotrzebnych elementów oraz skaz, korektę twarzy, zniekształcenie czy zastosowanie tak zwanych LUT-ów. Ciekawą funkcją jest skopiowanie wcześniej przez nas ustawionych efektów na kolejne zdjęcie. Niestety, chociaż aplikacja jest bezpłatna, za niektóre nakładki oraz efekty będziemy musieli zapłacić.
W zestawieniu nie mogło zabraknąć również edytora Photoshop Express, czyli ogromnej, darmowej bazy gotowych do zastosowania ustawień. Różni się on nieco od tradycyjnej aplikacji o podobnej nazwie oraz wymaga od nas rejestracji. Zdecydowanym plusem, który różni tę aplikację od swojego poprzednika, jest jej prostota. Praca na normalnym Photoshopie wymagała od nas nauki programu i obycia się z nim. W tym przypadku mamy do czynienia z przygotowanymi już karnacjami, które w krótkim czasie pozwalają osiągnąć pożądany efekt. Dodatkowo, z bardziej zaawansowanych narzędzi możemy wymienić rozmycie promieniowe, temperaturę czy też redukcję szumów.
Ostatnim, lecz zarazem nie najgorszym w naszym zestawieniu edytorem, będzie Fotor, dzięki któremu będziemy mogli osiągnąć efekt zdjęcia oraz filmu analogowego. Aplikacja sama w sobie jest darmowa, a z oficjalnego sklepu producenta możemy pobrać filtry, które w większości także są bezpłatne. Jeśli nie wierzymy w swoje możliwości obróbki zdjęć, możemy skorzystać z opcji automatycznej pomocy. Program sam dostosuje odpowiedni kontrast oraz kolorystykę na podstawie dobranego zestawu scen o określonym klimacie.
Aplikacji mobilnych do obróbki zdjęć jest wiele, nie musimy więc ograniczać się do jednej. Najlepiej popracować na kilku z nich i sprawdzić, którą obsługuje nam się najswobodniej oraz która najlepiej odwzorowuje pożądany przez nas efekt.