RTV I AUDIO

Telewizory QLED 2020 debiutują w Polsce!

0
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Telewizory QLED 2020 debiutują w Polsce!
Designed by Freepik

Nowoczesne telewizory to sprzęty bardzo zaawansowane technicznie, a ich producenci co roku przyciągają klientów coraz nowszymi technologiami. Matryca QLED jest jedną z nich i warto ją poznać z bliska.

Telewizory teraz i dziś

Kiedyś zakup telewizora był prosty. Na rynku znajdowały się wyłącznie modele kineskopowe, a ich wybór ograniczał się w zasadzie wyłącznie do przekątnej ekranu oraz firmy. Teraz jest jednak zupełnie inaczej. Całkiem niedawno byliśmy świadkami rozkwitu matryc plazmowych oraz LCD, później producenci zaczęli szeroko stosować matryce OLED, a teraz firma Samsung wyszła z najnowszą propozycją skierowaną do wielbicieli obrazu najwyższej jakości – ekranami QLED. Co ciekawe, telewizory wykonane w tej technologii są już dostępne w Polsce w oficjalnej sprzedaży i każdy może je zakupić. Oczywistym kłopotem może być jednak stosunkowo wysoka cena, która z pewnością spadnie wraz z rozwojem i upowszechnieniem się tej technologii.

Czym jest technologia QLED i dlaczego warto poznać ją z bliska?

Technologia QLED jest opatentowana i zarejestrowana jako znak towarowy marki Samsung, co oznacza, że nie uświadczymy tych matryc w telewizorach innych firm – chyba że Samsung zdecyduje się na ich sprzedaż innym producentom. Wiele na temat tej technologii mówi już sama nazwa. QLED – czyli Quantum dot LED, to matryca technologii LCD, w której wykorzystuje się kropki kwantowe (nanocząsteczki modyfikujące światło) oraz standardowe podświetlenie LED. Kropki służą do kształtowania widma światła białego do filtrów kolorystycznych i mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych modeli LED.

Mocne strony paneli QLED z pewnością będą bardzo istotne dla większości osób często korzystających z telewizora. Diody LED charakteryzują się wysoką jasnością, dzięki czemu umożliwiają wzmocnienie efektu HDR (High Dynamic Range), jak i ułatwiają oglądanie filmów również w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach. Z kolei podświetlenie na wielu strefach gwarantuje znacznie głębszą czerń niż w modelach LED (lecz gorszą niż w OLED) oraz wyższy kontrast.

Debiut telewizorów QLED w Polsce – Samsung QLED 8K Q95T dla najbardziej wymagających

Ten topowy model firmy Samsung z matrycą QLED jest przeznaczony dla osób, które wymagają od telewizora zdecydowanie najwięcej. Matryca o przekątnych 55, 65, 75 i 85 cali wyróżnia się nie tylko wielkością, lecz także jakością generowanego obrazu, dzięki rozdzielczości 8K (7680 x 4320 pikseli) – o aż 4-krotnie większej liczbie pikseli niż w telewizorach 4K! Urządzenie wyświetla niezwykle szczegółowy obraz, nawet jeśli spojrzymy na ekran z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Zagęszczenie pikseli sprawia, że urządzenie zapewnia nieznaną do tej pory szczegółowość wszystkich detali. Firma zdecydowała się wysunąć ekran telewizora na pierwszy plan, dlatego aż 99% powierzchni frontu zajmuje matryca, ramki mają grubość jedynie kilku milimetrów i podczas użytkowania telewizora są w zasadzie całkowicie niewidoczne. Matryca generuje podczas pracy jasność na poziomie aż 3000 nitów (w jednej sekcji ekranu podczas oglądania materiałów HDR), która zapewnia perfekcyjną widoczność szczegółów nawet w jasnych pomieszczeniach.

Q90T, Q80T, Q70T oraz najtańszy, Q60T – dla wymagających i oszczędnych

Cała seria z matrycą QLED firmy Samsung jest doskonale zrównoważona, dzięki czemu każdy zainteresowany powinien znaleźć model odpowiedni do swoich wymagań. Model Q90T występuje w trzech rozmiarach – 55, 65 oraz 75 cali, i został wyposażony w ekran QLED o rozdzielczości 4K z ultra szerokim kątem widzenia. Urządzenie dzięki funkcji adaptacji obrazu stale dopasowuje jasność do warunków, a dźwięk podążający za obiektem to technologia, która dba o generowanie dźwięku do złudzenia przypominającego rzeczywistość.

Model Q80T występuje w aż pięciu rozmiarach – 49, 55, 65 oraz 75 i 85 cali, co zapewnia w zasadzie zupełnie nieograniczone możliwości wyboru odpowiedniego wariantu. Ten model w przeciwieństwie do powyższego nie ma funkcji Ultra Black oraz wariantu standardowego wygaszania konkretnych części obrazu. W wersji Q70T o przekątnych 55, 65 i 75 oraz 85 cali znajdziemy słabszy, bo 20-watowy system nagłośnienia (w modelu najwyższym moc wynosi 60 W) oraz brak 48 stref HDR. Model Q60T występuje w wariantach 43, 50, 55, 58, 65, 75 i 85 cali i ma matrycę o dwukrotnie niższej częstotliwości odświeżania niż modele wyższe. Wynosi bowiem 60 Hz.

Justyna Włodarek
Z wykształcenia jest filologiem angielskim z zamiłowaniem do nowoczesnych technologii. Mieszka w dużym mieście i otacza się smart rozwiązaniami. Miłośniczka filmów i seriali. Lubi robić maratony ulubionych tytułów, najczęściej Władcy Pierścieni.

  TOP 10 smartfonów do 1000 zł – ranking 2020

  Poprzedni artykuł

  Abonament RTV będzie wyższy od stycznia 2021. Jaka będzie stawka?

  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  More in RTV I AUDIO