Jakie nagłośnienie do salonu wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 10 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie nagłośnienie do salonu wybrać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Obecnie produkowane telewizory zapewniają nam niemal kinową jakość obrazu w domu, dzięki czemu możemy cieszyć się czasem spędzonym z przyjaciółmi czy rodziną przy ulubionych filmach lub serialach bez obawy o ich jakość. Jednak w smukłych obudowach tychże urządzeń nie da się pomieścić mocnych głośników, które dadzą nam efekt dźwiękowy taki, jak w sali kinowej.

Dobre nagłośnienie salonu jest podstawą najlepszych wrażeń słuchowych i wzmocnienia wrażeń wizualnych, dlatego często decydujemy się na zakup dodatkowego nagłośnienia. Jakie głośniki wybrać do swojego salonu? Czym kierować się podczas zakupów? Co jeszcze warto wiedzieć o nagłośnieniu w salonie? Sprawdź koniecznie!

Nagłośnienie salonu – co musisz wiedzieć przed doborem głośników?

Dobrze wyposażone kino domowe będzie idealnym rozwiązaniem w naszym salonie. Dzięki niemu możemy miło sprzedać jesienne wieczory, oglądając ulubione filmy lub seriale.

Nie ulega wątpliwości więc, że dobrej jakości telewizor jest bardzo ważny. Niemniej magia całego seansu leży w głośnikach. Rynek głośników i systemów audio z roku na rok staje się coraz bardziej rozbudowany. Obserwujemy wiele nowych trendów i coraz doskonalsze rozwiązania, dzięki czemu z łatwością możemy znaleźć produkty i systemy dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Głośniki są jednymi z tych produktów, za które możemy zapłacić kilkaset złotych albo kilka tysięcy. Wszystko uzależnione jest od naszych finansów oraz od tego, jaka jest nasza upragniona jakość dźwięku. Pod uwagę musimy wziąć również to, czy wybrany sprzęt będzie używany regularnie, czy potrzebujemy go tylko do okazjonalnego odsłuchu.

Zanim wybierzemy odpowiednie nagłośnienie, musimy zwrócić szczególną uwagę na:

  • wielkość i wysokość pomieszczenia, w którym chcemy zainstalować nagłośnienie,
  • głośność, z jaką na co dzień słuchamy muzyki czy oglądamy filmy,
  • koszt wybranego nagłośnienia (zastanówmy się, ile gotówki jesteśmy w stanie na nie przeznaczyć).

Dlaczego wybór nagłośnienia zależy od wielkości pomieszczenia? Zbyt duże kolumny wolnostojące w pokoju o niewielkim metrażu nie będą najlepsze, ponieważ mogą dać nam zbyt chaotyczny dźwięk i będą po prostu przeszkadzać. Natomiast za małe urządzenia w dużym salonie nie spełnią dobrze swojej funkcji, ponieważ natężenie dźwięku czy słyszalność basu nie będą zadowalające. Nie zawsze jednak jest to regułą, dlatego warto skorzystać z porady profesjonalistów, którzy pomogą nam dobrać odpowiedni sprzęt.

Zanim zdecydujemy się na konkretny model głośników, zmierzmy nie tylko szerokość i długość salonu, ale również jego wysokość. Wysokość, na jakiej znajduje się sufit, ma kluczowy wpływ na charakter brzmienia na wielu płaszczyznach. To też ważna informacja dla specjalisty, który pomaga nam dobierać sprzęt.

Pamiętajmy też o odpowiednim designie urządzenia. Z pewnością nie jest to kluczowa kwestia w trakcie wyboru produktu, jednak, z uwagi na to, że salon jest reprezentacyjną częścią naszego domu, należy zachować w nim odpowiednią spójność aranżacyjną. Warto wiedzieć też, że niektóre głośniki nadają się do zabudowy.

Sprzęt audio – najważniejsze funkcje i parametry nagłośnienia w salonie

Nagłośnienie salonu powinno zapewniać nam komfort podczas oglądania filmów czy odsłuchiwania ulubionych utworów muzycznych oraz jak najlepszą jakość dźwięku. Dlatego tak ważne są parametry cechujące wybrany sprzęt.

głośnik w przybliżeniu
Fot.: Pixabay/pexels.com

Na co właściwie zwrócić uwagę?

  • Na moc. Określa się ją w watach. To ilość energii, jaką głośnik jest w stanie przyjąć. Głośniki o większej mocy będą skutecznie nagłaśniały duże pomieszczenia.
  • Na pasmo przenoszenia. Określa się je w Hercach. To zakres częstotliwości, które mogą obsługiwać dane sprzęty. Ludzie odbierają dźwięki od 20 do 20000 Hz.
  • Na impedancję. To opór prądu, który przepływa przez wzmacniacz do głośników. Parametr ten określa się w Omach i najczęściej nie przekracza 8 Omów. Pamiętajmy, by impedancja wzmacniacza była zbliżona do impedancji głośników.
  • Na rodzaje złącz. Najnowsze nagłośnienia posiadają złącza takie jak USB, AUX-IN czy HDMI. Duża liczba wejść to znacznie większe możliwości dla użytkownika sprzętu. Dzięki temu urządzenie bywa również bardziej wielofunkcyjne. Niektóre głośniki mają także wejście mikrofonowe czy gitarowe.
  • Na czas pracy baterii. To ważny parametr wówczas, gdy decydujemy się na głośniki bezprzewodowe. Sprawdźmy więc ile trwa ładowanie takiego sprzętu i jak długo może on pracować na jednym naładowaniu.

Łączność głośników w salonie – głośniki przewodowe czy bezprzewodowe?

Na rynku dostępne są głośniki przewodowe i bezprzewodowe. Głośniki przewodowe wybierane są ze względu na swoją wielofunkcyjność oraz to, że w ich skład często wchodzi wiele innych elementów. Najczęściej są to modele wolnostojące, jednak ich ograniczeniem są przewody i kable.

Natomiast głośniki bezprzewodowe nie wymagają okablowania i zapewniają dużą swobodę aranżacyjną i świetną jakość dźwięku. Do tej grupy zalicza się zarówno najmniejsze modele, jak i te duże i bardzo duże.

Głośniki można podzielić też m.in. ze względu na sposób łączenia się z innymi urządzeniami. Głośnikami bezprzewodowymi mogą być np. soundbary, które zazwyczaj łączą się przy pomocy bluetooth.

System audio i rodzaje głośników

System audio składa się z kilku podstawowych elementów. Są to: wzmacniacz, kolumny i źródło sygnału. Jakie rodzaje głośników możemy wyróżnić?

  • Głośnik centralny – stosuje się go zazwyczaj w systemach kina domowego. Umieszczany jest w pobliżu telewizora (najczęściej pod telewizorem).
  • Kolumny podłogowe – jeżeli nasz salon ma większy metraż (powyżej 20m²), możemy zdecydować się także na zakup kolumn podłogowych, wolnostojących. Wybór odpowiedniego modelu zależy jednak od warunków akustycznych, jakie posiada dana przestrzeń.
  • Kolumny podstawkowe – głośniki podstawkowe dedykowane są do mniejszych pomieszczeń. Warto o nich pomyśleć w przypadku, gdy nasz salon ma mniej niż 20m². Zajmują mało miejsca i będą też odpowiednie dla początkujących użytkowników. Niektóre modele chętnie wybierane są również przez fanów dobrych brzmień, ponieważ zapewniają czystość dźwięków.
  • Głośniki efektowe – mocowane są na ścianach za plecami słuchaczy i stanowią świetne uzupełnienia kina domowego. Pozwalają też na wierne odtworzenie dźwięków otoczenia. Mogą być montowane na ścianie lub stać na podstawkach. Niektóre nadają się do zabudowy pod warstwą tynku.
  • Głośniki sufitowe – dzięki temu, że instaluje się ja na suficie, nie zajmują nam miejsca użytkowego. Są też idealne do nagłośnień typu multiroom. Chętnie wykorzystuje się je w zestawach kina domowego.
  • Subwoofer – subwoofer to głośnik niskotonowy, który emituje dźwięki na niskich częstotliwościach. Jest jednym z ważniejszych elementów zestawu kina domowego. Polepsza jakość dźwięku o wyraźny, głęboki bas, dzięki czemu wrażenia z seansu są jeszcze lepsze. Na zakup subwoofera decydują się zarówno fani filmów, jak i muzyki.

Jakie inne urządzenia powinny jeszcze uzupełniać nasz zestaw audio w domowych pomieszczeniach? Nie możemy zapomnieć o wzmacniaczach dźwięku. W przypadku salonu interesującym wyborem będzie amplituner, który jest połączeniem tunera radiowego i wzmacniacza.

Alternatywą dla osób mniej wymagających może być również soundbar. Jest to przystawka, którą umieszcza się nad lub pod ekranem telewizora. To zintegrowany system, który nie wymaga od nas żadnej wiedzy na temat planowania rozmieszczenia głośników.

Rozmieszczenie głośników do słuchania muzyki i oglądania filmów – jak to zrobić?

Zanim wybierzemy sprzęt audio do salonu, przemyślmy, w jakim celu będziemy go używać. Inne głośniki sprawdzą się jeżeli w grę wchodzi tylko słuchanie muzyki, a inne będą odpowiednie do wieczornych seansów filmowych. Jeżeli uwielbiasz muzykę, a nagłośnienie będziesz wykorzystywać do odsłuchu swoich ulubionych utworów, możesz wyposażyć się w klasyczny zestaw 2.0 (stereo). 

Do filmów z kolei idealnie sprawdzą się zestawy, które dodatkowo oferują dźwięk przestrzenny. Bardziej uniwersalne natomiast będą głośniki bezprzewodowe albo soundbar z subwooferem.

oglądanie filmów
Fot.: cottonbro/pexels.com

Pomimo upływu lat, wciąż popularnością cieszą się systemy 5.1, które wymagają instalacji:

  • głośnika głównego,
  • dwóch kolumn dźwięku otaczającego tzw. surround,
  • dwóch kolumn frontowych,
  • niskotonowego subwoofera.

Prawidłowe nagłośnienie salonu – w tym odpowiednie rozmieszczenie głośników – daje nam możliwość otoczenia się dźwiękiem, co sprawia, że wrażenia podczas oglądania ulubionych filmów są jeszcze większe. Rozwinięciem systemu 5.1 jest system 7.1, który dzięki dodatkowym głośnikom efektowym tylnym daje jeszcze lepszy efekt przestrzenny.

Dla osób bardzo wymagających, które mogą na nagłośnienie przeznaczyć większą ilość gotówki, przewidzenie są z kolei jeszcze bardziej rozbudowane konfiguracje, jak np. 5.1.2 czy 7.1.2. Do pomieszczeń, które zostały stricte przeznaczone na domową salę kinową, można zainstalować także system 9.1.4.

Jeżeli jednak chcesz uzyskać lepszy efekt nagłośnienia w salonie bez rozbudowy zestawu nagłaśniającego, dobry kompromis to zakup listwy głośnikowej albo soundbara.

Konsultacja ze specjalistami – dlaczego warto?

Projektując nagłośnienie salonu, pamiętajmy, że istotna jest zarówno jakość zakupionych głośników, jak i ich odpowiednie ułożenie. Podstawowa zasada mówi, że nagłośnienie w salonie (jak i w całym domu czy w prywatnej sali kinowej) powinno tworzyć trójkąt równoboczny lub równoramienny. Głośnik centralny musi znajdować się najbliżej ekranu, kolumny przednie należy skierować pod kątem około 45 stopni w kierunku widza, a głośniki efektowe trzeba umieścić na bokach, nieco nad uszami słuchaczy.

Odpowiednie ułożenie sprawia, że widzowie filmu słyszą wyraźnie szept czy dźwięki wybuchu, bez konieczności dodatkowego regulowania głośności w czasie seansu. Dobrze rozmieszczone nagłośnienie może być też wykorzystywane podczas odsłuchiwania ulubionych utworów muzycznych.

Odpowiednie ustawienie głośników i ich prawidłowy dobór uzależniony jest też od wielu innych parametrów oraz od wielkości czy wysokości naszego salonu.

Jeżeli nie mamy doświadczenia w projektowaniu nagłośnienia, nie warto zabierać się za to samodzielnie. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług firm, które oferują nowoczesne wyposażenie multimedialne wysokiej jakości oraz zajmują się projektowaniem i konfiguracją systemu multimedialnego. Pamiętajmy, że jednym z ważniejszych założeń systemu nagłośnienia w salonie – oprócz dobrej jakości – jest łatwość obsługi.

Profesjonalne rozwiązania dla domu i biznesu oferuje firma HDCINEMA.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*