RTV I AUDIO

Jak urządzić własne kino domowe? Wskazówki

0
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak urządzić własne kino domowe? Wskazówki
Designed by Freepik

W dobie pandemii własne kino domowe  to skarb. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci urządzić salon na wzór kina. Okazuje się, że telewizor i nagłośnienie to nie wszystko!

Zaadaptowanie pomieszczenia – wskazówka numer 1

Wydawać by się mogło, że najważniejszym aspektem domowego kina domowego jest sprzęt. Jednak jak się okazuje, adaptacja pomieszczenia to klucz do uzyskania efektu sali kinowej. W pierwszej kolejności musisz się jednak zastanowić czy będzie to salon, czy raczej osobny, specjalnie do tego przygotowany pokój (jeżeli możesz sobie na to pozwolić).

Zalety i wady kina domowego w salonie:

Zalety:

  • dostępność pomieszczenia,
  • niskie koszty stworzenia kina domowego.

Wady:

  • dodatkowe elementy wyposażenia (stolik, szafka) to słaba akustyka,
  • brak odpowiedniego wyciszenia salonu,
  • trudności podczas okablowania pomieszczenia,
  • brak możliwości dostosowania podłoża i ścian do warunków kina domowego.

Zalety i wady kina domowego w odrębnym pomieszczeniu:

Zalety:

  • szczegółowo zaplanowany proces,
  • miejsce na duży ekran i sporą ilość głośników,
  • odpowiednia akustyka, wyciszenie oraz wykończenie sufitu i podłóg,
  • brak konieczności łączenia wielu funkcji jednego pokoju.

Wady:

  • spory wydatek,
  • dodatkowy projekt wymagający czasu,
  • konieczność ingerencji architekta i specjalisty od dźwięku,
  • pomieszczenie powinno mieć duży metraż.

Pochłanianie dźwięku/dźwiękochłonność – wskazówka numer 2

Decydując się na kino domowe w osobnym pomieszczeniu, zadbaj o jego odpowiednie wytłumienie. Pozwala to na wyciszenie odgłosów, które dobiegają z zewnątrz i przeszkadzają podczas seansu, a także na niwelowanie dźwięków wychodzących z sali kinowej. Najprostsza metoda, aby uzyskać zamierzony efekt, to wybór ekranu akustycznego wypełnionego wełną mineralną i wykończeniem płytkami g-k. Wystarczy około 5- centymetrowa warstwa wełny, aby skutecznie wyciszyć pomieszczenie. Wpłynie to nie tylko na pochłanianie dźwięku, ale również zwiększy akustykę w pokoju z kinem domowym – gwarantujemy, że zauważysz różnicę.

Kolorystyka i oświetlenie w domowej sali kinowej

Ciemne i gęste rolety, bądź zasłony w pokoju z oknami, to niezbędny element wyposażenia pomieszczenia, w którym znajdzie się kino domowe. Nie chcesz przecież, aby promienie słoneczne odbijały się w ekranie. Pomieszczenie warto utrzymać w ciemnej kolorystyce, nie musi to być czerń, sprawdzi się tutaj również grafit i granat. Powinny to być farby dające matowy efekt, który nie odbije wyświetlanych treści. Ostatnim punktem jest oświetlenie – warto postawić na dyskretne oprawy oświetleniowe, które wyeliminują kontrast, jaki zachodzi między ciemnym kolorem ścian, a jasnością ekranu. 

Na jakie meble postawić?

W tym przypadku sprawa jest prosta. Przede wszystkim fotele i kanapa mają być wygodne. Obicia z miękkiego materiału dodatkowo tłumią dźwięki, nie pozwalając na powstanie echa. Półka na telewizor, jeśli ma to być urządzenie w wersji stojącej, lub odpowiednio trwały i stabilny uchwyt do podwieszenia telewizora, to kolejne elementy wyposażenia. Warto zadbać o półki na głośniki, które znajdą się na sporym podwyższeniu. Półka na projektor  również się przyda, zwłaszcza w bardziej zaawansowanym kinie domowym. Odtwarzacz DVD, Blu-Ray, dekoder – te elementy ustawisz na niewielkiej szafce, która nie powinna ingerować w akustykę pomieszczenia.

Telewizor lub projektor

Kiedy wybierasz telewizor, postaw na najwyższą możliwą rozdzielczość. Jakość jest bowiem kluczowa podczas oglądania filmów dynamicznych, gdzie obraz zmienia się szybko i gwałtownie. Telewizor powinien także znakomicie odwzorowywać kolory HDR. Może to być na przykład ekran z jakością 4K lub 3D, jeśli lubisz większą realistykę przedstawianych obrazów. 

Bardziej zaawansowana wersja to oczywiście projektor. Odpowiednie warunki oświetleniowe i puste tło na ścianie są koniecznością. Ponad 100 calowy obraz będzie w zasięgu ręki. Warto się jednak zastanowić, czy metraż pomieszczenia pozwala na oglądanie projekcji z bezpiecznej odległości. 

Sprzęt audio dla wymagających

  • mini wieża, 
  • soundbar,
  • system 5.1 i 7.1 z subwooferem. 

Każda z tych propozycji może okazać się dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i jego akustyki. Stawiając na mini wieże, musisz się liczyć ze słabą jakością niskotonowych dźwięków, jednak w mniejszych pokojach zda to egzamin. Chętnie wybierany jest również Soundbar – potrafi on wygenerować dźwięk przestrzenny (idealny do małych pokoi). Ostatnią propozycją są systemy dźwiękowe z pięcioma lub siedmioma głośnikami i subwooferem. Konkretne rozwiązanie dla fanów mocnych wrażeń.

Jakub Repetowski
Copywriter z ponad 3-letnim doświadczeniem w branży. Miłośnik technologii, uwielbia śledzić nowinki na rynku elektroniki użytkowej. Ceni dobrą lekturę i aktywny tryb życia.

    Nowości w WhatsApp

    Poprzedni artykuł

    Laptop czy komputer stacjonarny? Jak wybrać sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb?

    Następny artykuł

    Może Ci się spodobać

    Komentarze

    Zostaw komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    More in RTV I AUDIO