Jak wyczyścić komputer Mac?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wyczyścić komputer Mac?

Artykuł sponsorowany

Komputer Mac, jak każdy inny sprzęt elektroniczny, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniego serwisowania. Jednym z elementów dbania o to urządzenie jest jego regularne czyszczenie od wewnątrz. Kiedy i jak to zrobić? Podpowiadamy!

Kiedy należy wyczyścić komputer Mac?

Są takie sytuacje, kiedy wyczyszczenie komputera Mac jest nie tylko potrzebne, ale i niezbędne. Jedną z nich może być chęć sprzedaży lub oddania komuś swojego komputera. Odpowiednie wyczyszczenie danych jest ważne przede wszystkim z powodu bezpieczeństwa Twoich starych danych. Ponadto, żaden nowy użytkownik komputera nie chciałby otrzymać sprzęt, na którym znajdują się nieznane dla niego pliki, programy czy aplikacje.

Inną sytuacją, kiedy potrzebne może być czyszczenie, jest zapełniające się miejsce na dyski. Jeśli zauważysz, że danych przybywa, a nie instalowałeś w ostatnim czasie nowych aplikacji lub programów albo po prostu chcesz zrobić więcej miejsca na dysku komputera, wykonaj proces czyszczenia.

Warto to także zrobić wtedy, gdy masz wątpliwości co do tego, czy Twój komputer nie został zainfekowany przez złośliwe oprogramowanie, które może wykraść Twoje dane albo nawet całkowicie uniemożliwić korzystanie z urządzenia.

Innym powodem może być także fakt, że komputer zaczyna działać znacznie wolniej. Może być to spowodowane zbyt dużą ilością zbędnych plików na dysku komputera.

Czyszczenie Maca – sposoby

Jeśli na pulpicie Twojego komputera znajduje się dużo plików, uporządkuj je. Gdy masz dużo dokumentów tekstowych, stwórz dla nich specjalny folder – dzięki temu wszystkie niezbędne pliki tekstowe będziesz miał w jednym miejscu. Możesz też przenieść je do chmury lub na dysk zewnętrzny. Usuń te, które są Ci już niepotrzebne.

Przyczyną wolno działającego sprzętu nie musi być nadmiar plików, ale to, że część programów automatycznie włącza się przy starcie systemu, spowalniającym tym samym jego działanie. Aby zrezygnować z tej funkcji, wystarczy, że wykonasz następujące kroki.

  1. Wejdź w „Preferencje systemowe”
  2. Następnie wybierz: „Użytkownicy i grupy”, a potem wybierz nazwę swojego konta.
  3. Wejdź w „Logowanie”.
  4. Zaznacz programy, w których chcesz wyłączyć opcję autostartu.
  5. Zatwierdź wybór.

Kolejnym sposobem może być być użyć specjalnego programa do czyszczenia. Pamiętaj jednak, aby korzystać z legalnych programów – dzięki temu będziesz pewien, że nie zawierają one wirusów. Ponadto, korzystanie z tego rodzaju oprogramowań pozwoli na wykrycie wszystkich niepotrzebnych plików tymczasowych na dysków oraz danych pamięci podręcznej, które zajmują zbędne miejsce.

Ważnym krokiem w czyszczeniu Maca jest też usunięcie cache oraz historii z pamięci przeglądarki. Może się wydawać to zbędne, ale jeśli nie robiłeś tego przez długi czas, możesz zdziwić się, ile miejsca zajmują te dane. Jeśli masz zainstalowaną na swoim komputerze przeglądarkę Safari, wybierz: Ustawienia > Safari > Zaawansowane > Dane witryn i stuknij opcję Usuń wszystkie dane witryn.

Aby uniknąć w przyszłości zapisywania danych z historii w pamięci przeglądarki, polecamy korzystać z Safari za pomocą opcji: przeglądanie prywatne.

Fot.: Sincerely Media/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*