MOBILE

Jak ograniczyć czas korzystania ze smartfona?

0
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak ograniczyć czas korzystania ze smartfona?
Designed by Freepik

Smartfony całkowicie zmieniły sposób, w jaki żyjemy. Towarzyszą nam praktycznie przez cały czas. Co jednak zrobić, gdy czujemy, że spędzamy z naszym telefonem za dużo czasu?

To nie będzie łatwe zadanie

Smartfony bardzo często pomagają nam w codziennym życiu i są naszymi nieodłącznymi towarzyszami. Zdarza się jednak, że nasze przywiązanie do telefonu jest zbyt duże i staje się obsesją lub uzależnieniem. Telefony stały się naszym domyślnym zajęciem. Nudzisz się w poczekalni czy w autobusie – korzystasz ze smartfona. 

Często towarzyszy temu zjawisko FOMO, czyli Fear of Missing out. Boimy się wtedy, że może ominąć nas coś ważnego. Nie chcemy przegapić żadnego statusu ani wiadomości od znajomego. Dopóki potrafimy nudzić się bez telefonu, wszystko jest w porządku. Problemy zaczynają się, gdy nie potrafimy tego robić. Warto wtedy zastanowić się nad tym, w jaki sposób ograniczyć czas, który spędzamy z telefonem w ręku.

Powiadomienia wcale w tym nie pomaga

Możecie ograniczyć ilość powiadomień z konkretnych aplikacji, w ogóle z nich zrezygnować lub pozwolić pojawiać się im wyłącznie w określonym czasie. Często również korzystamy z telefonu jako budzika. Jest to bardzo zły nawyk. Gdy śpimy, dopilnujmy, by nasz telefon był wyciszony i nie znajdował się w zasięgu naszego wzroku. Godzinę zdecydowanie lepiej jest sprawdzić na tradycyjnym zegarku.

Kontroluj czas

Kluczem do tego, by w zdrowy sposób korzystać ze swojego smartfona, jest kontrolowanie czasu, który z nim spędzamy. Możemy to robić osobiście, przygotowując dla przykładu grafik tego, w których godzinach odpowiadamy na maile, a w których godzinach możemy pozwolić sobie na obejrzenie paru filmów na YouTubie. 

Ważne jest jednak, by ściśle go pilnować. Coraz więcej aplikacji pozwala nam także sprawdzić, ile czasu spędziliśmy z nimi. Warto korzystać z tej opcji i pilnować samego siebie.

Google i Apple Ci pomogą

Zarówno producent systemu Android, jak i iOS, udostępniają aplikacje pozwalające na świadome korzystanie ze smartfona. W systemie Google, aplikacja ta nazywa się Cyfrowa Równowaga. Monitoruje ona, ile czasu spędzamy przy telefonie, ile razy odebraliśmy telefon lub ile czasu spędziliśmy w określonej aplikacji i ile powiadomień z niej otrzymaliśmy. 

Dzięki tym informacjom sami możemy podjąć decyzję, które aplikacje są nam niezbędne, a z jakich korzystamy zbyt często. Cyfrowa Równowaga pozwala nam również ograniczyć czas działania konkretnych aplikacji, tak by pasował do naszego harmonogramu. Warto poświęcić na to wszystko chwilę i tak dopasować nasz telefon, by to on służył nam, a nie my jemu.

Jakub Błoszyk
Pan Gadżet, który nie wyobraża sobie życia bez najnowszych rozwiązań technologicznych. Mieszka w inteligentnym domu i pisze o inteligentnych rozwiązaniach, z których na co dzień korzysta.

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty gazowej?

  Poprzedni artykuł

  Ranking niezniszczalnych telefonów

  Następny artykuł

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  More in MOBILE