Co jeszcze potrafi kamera w smartfonie

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co jeszcze potrafi kamera w smartfonie

Jeśli kamerę w swoim smartfonie wykorzystujesz tylko do robienia zdjęć i kręcenia krótkich filmików, to jest to dobry moment na poznanie pełnego potencjału tego nieocenionego gadżetu.

Nawet jeśli posiadasz starszy i nie najszybszy telefon, jego aparat może wciąż zaskoczyć Cię swoimi możliwościami. I nie chodzi tylko o tryb portretowy czy nocny. Dzięki aktualizacjom systemu operacyjnego możesz wykonywać sesje zdjęciowe aktywowane głosem, fotografować w trybie szerokokątnym, nagrywać wideo z różną liczbą klatek na sekundę, czy w końcu identyfikować obiekty za pomocą sztucznej inteligencji.

Liczba sposobów wykorzystania Twojego smartfona i jego kamery zależą od zainstalowanego na nim oprogramowania i opcji przewidzianych przez producenta sprzętu. Poniżej znajdziesz krótki przegląd przydatnych trików jeszcze bardziej poszerzających możliwości Twojego telefonu. 

Sesja zdjęciowa przy użyciu głosu i panorama

Wirtualny asystent telefonu może obsłużyć Twój aparat, żeby szybko zrobić zdjęcie. Korzystając z Asystenta Google wystarczy wywołać go słowami “Ok Google, zrób zdjęcie” – a system wywoła aplikację Aparat i po odliczeniu trzech sekund… zrobi zdjęcie. Możesz także poprosić o selfie, a telefon wykorzysta wtedy przedni aparat telefonu.

Na Twoje polecenie Asystent udostępni zdjęcia, zacznie nagrywać wideo i wiele więcej. 

Siri, AI działająca na urządzeniach firmy Apple, również odpowiada na podobne zapytania. Dzięki aplikacji Shortcuts z App Store użytkownik może tworzyć procedury, które Siri uruchomi na polecenie. Możesz na przykład jedną komendą wywołać aparat, zrobić zdjęcie i wysłać je od razu na podany wcześniej adres e-mail.

W telefonach z iOS i Androidem możesz także robić zdjęcia panoramiczne bez obiektywu szerokokątnego. Nie potrzebujesz do tego żadnej dodatkowej aplikacji, wystarczy wykorzystać odpowiedni tryb Twojego aparatu, który zrobi serię zdjęć, a następnie połączy je w całość.

Otwórz Aparat i przesuń palec z lewa na prawo, wzdłuż poziomego menu u dołu ekranu. Po kliknięciu przycisku “Tryby” (lub po prostu “Więcej” w niektórych modelach) wybierz “Panorama” i naciśnij przycisk migawki. Następnie poruszaj telefonem tak jak wskazuje strzałka na ekranie. Tryb ten działa podobnie w iPhonach. Pamiętaj, że możesz też poprosić Asystenta Google lub Siri o otwarcie aparatu od razu w trybie panoramicznym. 

Zmień ilość klatek na sekundę w Twoim wideo 

Oprogramowanie Aparatu Google i iPhona posiada tryby dodawania efektów kinowych do klipów wideo. Tryb “Poklatkowy” pozwala na nagrywanie powolnych wydarzeń takich jak zachód słońca, burzę, uliczny ruch, czy chmury na niebie. Po odtworzeniu klip taki przyspiesza sytuacje na ekranie, dając wyjątkowo ciekawy efekt. “Zwolnione tempo” pomoże w nagrywaniu sytuacji odwrotnych – większa liczba klatek na sekundę pozwala na nagranie różnego rodzaju szybkich ruchów, sportu czy zwierząt, a następnie odtworzenie ich z mniejszą prędkością, co pozwala na dokładne przyjrzenie się wydarzeniom na ekranie.

Trzymanie telefonu nieruchomo zapewni lepszą jakość filmu poklatkowego, dlatego, żeby osiągnąć optymalny efekt, użyj statywu bądź połóż telefon na solidnej powierzchni – biurku czy parapecie. Zwolnione tempo działa najlepiej przy nagrywaniu na zewnątrz, z dala od sztucznych źródeł światła, które mogą powodować migotanie obrazu. 

Google Lens – potężne narzędzie w Twojej kieszeni

Google Lens to aplikacja do rozpoznawania obrazów oparta na sztucznej inteligencji. W nowszych modelach telefonów z Androidem jest jednym z “Trybów” dostępnych w Aparacie Google.

Aplikacja pozwala użytkownikom na poznanie gatunku rośliny, którą się fotografuje, rasy psa czy marki butów. Poza tym może wskazać sklep internetowy, w którym znajdziesz fotografowany przedmiot, a także przetłumaczyć tekst w innym języku. Korzystając z rzeczywistości rozszerzonej, Google Lens potrafi tłumaczyć słowa na dowolny język w czasie rzeczywistym. 

Nie zawsze działa doskonale, ale zdecydowanie warto zapoznać się z możliwościami, jakie daje.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*