KOMPUTERY

Różnice między notebookiem a laptopem

0
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Różnice między notebookiem a laptopem
Designed by Freepik

Wydawać by się mogło, że notebook i laptop to pojęcia używane zamiennie oznaczające jedno i to samo – komputer mobilny. Prawda okazuje się jednak zupełnie inna. To dwa nieco inne urządzenia. Czym się różnią, a co je łączy?

Co to jest laptop?

Laptopy i notebooki to komputery przenośne, które można z powodzeniem wykorzystywać do pracy, zabawy i rozrywki, a podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma określeniami jest ich wielkość i tym samym także przeznaczenie. Laptopy to urządzenia o matrycy zazwyczaj większej niż 12 cali, wyposażone w wygodną, niemal pełnowymiarową klawiaturę. W ich wnętrzu znajdziemy podzespoły o wydajności podobnej do tych stosowanych w komputerach stacjonarnych. Ze względu na dużą moc procesorów i dedykowanych kart graficznych czy pojemność pamięci RAM, mogą z powodzeniem zastąpić stacjonarny komputer w najbardziej wymagających aplikacjach do obróbki filmów i zdjęć czy nawet do programowania w wielu językach. Za większymi wymiarami zewnętrznymi idzie także duża pojemność akumulatora. Zapewnia on bowiem wielogodzinną pracę w wymagających programach pod pełnym obciążeniem. Istotne jest także to, że laptopy są wyposażone w chłodzenie aktywne realizowane przy pomocy wentylatora (jednego lub kilku) oraz wiele radiatorów, które zapewniają wydajną pracę przez wiele godzin, bez tzw. throttlingu, czyli spowolnienia prędkości procesora w celu jego ochrony przed zbyt wysoką temperaturą roboczą.

Czym w takim razie jest notebook?

Notebook to również laptop, lecz o znacznie mniejszych wymiarach zewnętrznych oraz niższej wadze, gdyż liczy się w nim głównie jego mobilność, nie zaś moc podzespołów, pojemność pamięci RAM czy dysku twardego. Jak sama nazwa wskazuje, notebooki służą głównie do prostej i niewymagającej pracy, tworzenia notatek lub przeglądania internetu, a ich największą zaletą jest niezrównana łatwość w przenoszeniu. Takie urządzenia można wziąć ze sobą dosłownie wszędzie. Sprawdzą się zarówno do szkoły, jak i na uczelnię, do pracy czy do restauracji, gdyż można je schować nawet do niewielkiej torebki. Wyposażone są w podzespoły o niższej wydajności, np. procesory o mniejszej liczbie rdzeni czy wątków, a brak aktywnego chłodzenia może wywołać efekt throttlingu.

W większości przypadków notebooki są wyposażone w najmniejsze ekrany ciekłokrystaliczne o przekątnej nie większej niż 10 cali. Siłą rzeczy takiej wielkości matryca nie zapewni odpowiedniej widoczności najmniejszych szczegółów w programach do obróbki zdjęć czy wideo, lecz do przeglądania internetu czy odpisania na e-mail będzie doskonała. Co ciekawe, producenci notebooków starają się je dodatkowo urozmaicić i wprowadzają nowinki techniczne, które mają za zadanie zwiększyć ich mobilność. Znakomitym przykładem takiej innowacji jest system odpinania klawiatury lub obrócenia jej na tył urządzenia. Zyskujesz wówczas tablet o możliwościach prawdziwego komputera – i to z ekranem dotykowym!

Laptop czy notebook – co wybrać i na co zwracać uwagę?

Wybór pomiędzy laptopem a notebookiem jest stosunkowo prosty, gdyż sprowadza się do odpowiedzenia sobie na pytanie, w jaki sposób będziemy użytkować dany sprzęt. Jeśli lubisz podróżować lub korzystać ze swojego komputera na mieście podczas spożywania posiłku w restauracji czy oczekiwania w kolejce – wybierz notebooka. Nie zwiększy znacząco wagi Twojego plecaka lub torby, będzie miał wydajność wystarczającą do rekreacyjnego użytkowania, a przy tym będzie się świetnie prezentował w każdej sytuacji.

Jeśli jednak używasz komputera przenośnego do wymagającej pracy lub gier – wybierz tradycyjnego laptopa z dużym ekranem i najlepszymi podzespołami dostępnymi na rynku. Takie laptopy można z powodzeniem rozbudowywać o większą pamięć RAM czy o nowy dysk twardy.

Justyna Włodarek
Z wykształcenia jest filologiem angielskim z zamiłowaniem do nowoczesnych technologii. Mieszka w dużym mieście i otacza się smart rozwiązaniami. Miłośniczka filmów i seriali. Lubi robić maratony ulubionych tytułów, najczęściej Władcy Pierścieni.

  Oprogramowanie do monitoringu

  Poprzedni artykuł

  Nowy podatek od serwisów streamingowych. Czy za Netflixa zapłacimy więcej?

  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  More in KOMPUTERY