Różnice między notebookiem a laptopem

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Różnice między notebookiem a laptopem

Wydawać by się mogło, że notebook i laptop to pojęcia używane zamiennie oznaczające jedno i to samo – komputer mobilny. Prawda okazuje się jednak zupełnie inna. To dwa nieco inne urządzenia. Czym się różnią, a co je łączy?

Co to jest laptop?

Laptopy i notebooki to komputery przenośne, które można z powodzeniem wykorzystywać do pracy, zabawy i rozrywki, a podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma określeniami jest ich wielkość i tym samym także przeznaczenie. Laptopy to urządzenia o matrycy zazwyczaj większej niż 12 cali, wyposażone w wygodną, niemal pełnowymiarową klawiaturę. W ich wnętrzu znajdziemy podzespoły o wydajności podobnej do tych stosowanych w komputerach stacjonarnych. Ze względu na dużą moc procesorów i dedykowanych kart graficznych czy pojemność pamięci RAM, mogą z powodzeniem zastąpić stacjonarny komputer w najbardziej wymagających aplikacjach do obróbki filmów i zdjęć czy nawet do programowania w wielu językach. Za większymi wymiarami zewnętrznymi idzie także duża pojemność akumulatora. Zapewnia on bowiem wielogodzinną pracę w wymagających programach pod pełnym obciążeniem. Istotne jest także to, że laptopy są wyposażone w chłodzenie aktywne realizowane przy pomocy wentylatora (jednego lub kilku) oraz wiele radiatorów, które zapewniają wydajną pracę przez wiele godzin, bez tzw. throttlingu, czyli spowolnienia prędkości procesora w celu jego ochrony przed zbyt wysoką temperaturą roboczą.

Czym w takim razie jest notebook?

Notebook to również laptop, lecz o znacznie mniejszych wymiarach zewnętrznych oraz niższej wadze, gdyż liczy się w nim głównie jego mobilność, nie zaś moc podzespołów, pojemność pamięci RAM czy dysku twardego. Jak sama nazwa wskazuje, notebooki służą głównie do prostej i niewymagającej pracy, tworzenia notatek lub przeglądania internetu, a ich największą zaletą jest niezrównana łatwość w przenoszeniu. Takie urządzenia można wziąć ze sobą dosłownie wszędzie. Sprawdzą się zarówno do szkoły, jak i na uczelnię, do pracy czy do restauracji, gdyż można je schować nawet do niewielkiej torebki. Wyposażone są w podzespoły o niższej wydajności, np. procesory o mniejszej liczbie rdzeni czy wątków, a brak aktywnego chłodzenia może wywołać efekt throttlingu.

W większości przypadków notebooki są wyposażone w najmniejsze ekrany ciekłokrystaliczne o przekątnej nie większej niż 10 cali. Siłą rzeczy takiej wielkości matryca nie zapewni odpowiedniej widoczności najmniejszych szczegółów w programach do obróbki zdjęć czy wideo, lecz do przeglądania internetu czy odpisania na e-mail będzie doskonała. Co ciekawe, producenci notebooków starają się je dodatkowo urozmaicić i wprowadzają nowinki techniczne, które mają za zadanie zwiększyć ich mobilność. Znakomitym przykładem takiej innowacji jest system odpinania klawiatury lub obrócenia jej na tył urządzenia. Zyskujesz wówczas tablet o możliwościach prawdziwego komputera – i to z ekranem dotykowym!

Laptop czy notebook – co wybrać i na co zwracać uwagę?

Wybór pomiędzy laptopem a notebookiem jest stosunkowo prosty, gdyż sprowadza się do odpowiedzenia sobie na pytanie, w jaki sposób będziemy użytkować dany sprzęt. Jeśli lubisz podróżować lub korzystać ze swojego komputera na mieście podczas spożywania posiłku w restauracji czy oczekiwania w kolejce – wybierz notebooka. Nie zwiększy znacząco wagi Twojego plecaka lub torby, będzie miał wydajność wystarczającą do rekreacyjnego użytkowania, a przy tym będzie się świetnie prezentował w każdej sytuacji.

Jeśli jednak używasz komputera przenośnego do wymagającej pracy lub gier – wybierz tradycyjnego laptopa z dużym ekranem i najlepszymi podzespołami dostępnymi na rynku. Takie laptopy można z powodzeniem rozbudowywać o większą pamięć RAM czy o nowy dysk twardy.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*