KOMPUTERY

Czy warto zainwestować w cooler?

0
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Martin Lopez/pexels.com

Chłodzenie to niezwykle ważny aspekt, jeśli chodzi o sprawne działanie każdego komputera stacjonarnego i nie tylko. Wiele osób zastanawia się – czy warto przeznaczyć fundusze na sprzęt, jakim jest cooler do procesora? Odpowiadamy.

Dlaczego warto zadbać o procesor?

Procesor to element komputera, który ma ogromny wpływ na jego efektywną pracę. Jest to część, która pobiera bardzo dużą ilość energii, a także bardzo mocno się nagrzewa. W przypadku sprzętów elektronicznych wysoka temperatura może mieć niezwykle szkodliwy wpływ i prowadzić do awarii różnego rodzaju.

W związku z tym osoby, które intensywnie eksploatują swoje komputery, np. gracze gier komputerowych, inwestują w elementy, które zapewnią procesorowi właściwe chłodzenie. Komputery stacjonarne to sprzęty, których ceny są zwykle niemałe. Szczególnie w przypadku urządzeń składanych z najlepszych komponentów. Nawet niewielkie usterki mogą prowadzić do większych awarii, w związku z czym warto im zapobiegać poprzez wyposażenie się w dodatkowy cooler CPU, dzięki czemu optymalna temperatura procesora zostanie zachowana.

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/bialo-czarny-wentylator-komputera-2225617/

Waga chłodzenia procesora i działanie coolera

System wentylatorów to część wyposażenia każdego komputera stacjonarnego. Wiatrak dołączony do procesora często sprawdza się w przypadku, gdy sprzęt jest używany w celach takich, jak praca biurowa, przeglądanie stron internetowych czy oglądanie filmów. Jak już wspominaliśmy, gdy komputer jest eksploatowany w celu grania w wymagające gry, procesor może emitować nadmierną ilość ciepła, która z kolei może prowadzić do szkodliwych zwarć. W związku z tym, aby oszczędzić sobie zakupu nowego komputera bądź innych kosztownych części, warto zainwestować w cooler.

Chłodzenie CPU zwykle złożone jest z części odprowadzającej ciepło, wentylatora, a także zasilania. Procesor oddaje ciepło do tak zwanej czapki, skąd pobierane jest przez część odprowadzającą ciepło, która wypełniona jest gazem bądź cieczą.

Dostępne rodzaje coolerów – który będzie najlepszym rozwiązaniem?

Chłodzenie procesora może przybierać różne formy. W przypadku komputerów używanych do nieskomplikowanych zadań czy użytku codziennego, bardzo często stosuje się systemy chłodzenia wykorzystujące powietrze. Są to coolery w korzystnych cenach, co przemawia na ich korzyść. Ponadto ich montaż jest niezwykle prosty. Nierzadko okazuje się jednak, że działanie tego typu wentylatorów jest zaburzone poprzez gromadzące się warstwy kurzu. Coolery powietrzne cechują się również stosunkowo niską skutecznością, przez co wiele osób decyduje się jednak na użycie chłodzenia innego rodzaju.

Według powszechnej opinii to wodne chłodzenie komputera jest optymalnym sposobem na utrzymanie prawidłowej temperatury sprzętu. Liquid cooling to bezpieczny sposób na chłodzenie komputera, który polega na wykorzystaniu nieprzewodzącej prądu cieczy, cechującej się właściwościami antykorozyjnymi.

W przypadku chęci zakupu tego rodzaju chłodzenia należy jednak upewnić się, że da się zamontować je w naszym komputerze. Jego skrzynka musi być odpowiednio pojemna, tak, aby była w stanie pomieścić chłodnicę. Przewody coolera powinny być także ułożone swobodnie, aby skuteczność chłodzenia była utrzymana na właściwym poziomie. Chłodzenie wodne komputera obejmuje coolery, które chłodzą nie tylko procesor, lecz także płytę główną, pamięć RAM czy zasilanie płyt głównych.

Zdj. główne: Martin Lopez/pexels.com

Marcin Kusz
Dziennikarz technologiczny i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Współpracował z takimi mediami, jak KomputerŚwiat, PCLab czy Gry-OnLine. Fan gier symulacyjnych oraz miłośnik filmów akcji.

  Jakie zalety ma fotowoltaika?

  Poprzedni artykuł

  Na co zwrócić uwagę kupując elektryczną suszarkę do ubrań?

  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  More in KOMPUTERY