Subwoofer pasywny czy aktywny – który wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Subwoofer pasywny czy aktywny – który wybrać?

Każdy miłośnik najwyższej jakości dźwięku wie, czym jest subwoofer i jak dużą rolę odgrywa. Na rynku dostępne są warianty subwooferów pasywnych oraz aktywnych. Poznając właściwości poszczególnych urządzeń, osoba zastanawiająca się nad zakupem będzie miała możliwość dokonania wyboru, który ją zadowoli. 

Czym jest subwoofer i jakie zadanie spełnia?

Najprościej mówiąc, subwoofer pełni funkcję dodatkowego głośnika, gdy zamontowany jest w systemach stereo bądź w systemach wielokanałowych. Najczęściej można spotkać się z takim rozwiązaniem w zestawach kina domowego, które będą służyć do odtwarzania dźwięków o bardzo małych częstotliwościach. Dzięki temu można uzyskać niesamowity efekt, zbliżony do tego w kinach. Subwoofer będzie podkreślał basy, co sprawi, że będziemy mogli bardziej zaangażować się w oglądany obraz. Za sprawą swojej wyjątkowej konstrukcji wprawiającej powietrze w ruch, tworzy on efekt drżenia ścian, a nawet znajdującego się w pomieszczeniu wyposażenia. 

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu?

Istnieje kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę, podejmując decyzję o zakupie. Chodzi tu przede wszystkim o jego moc, która przedstawiona jest w watach (W). Parametr ten informuje o głośności, jaką ma dane urządzenie. Tutaj należy dobrać konkretną moc do pomieszczenia, w jakim będziemy korzystać z subwoofera. Do małych pomieszczeń nie warto kupować urządzenia posiadającego dużą moc, optymalniejsze będzie urządzenie kilkudziesięciowatowe.

Automatyczne włączanie 

Powinniśmy również zainteresować się funkcją automatycznego włączenia. Dzięki niej subwoofer przy kilkuminutowym braku sygnału przychodzącego przełącza się w stan czuwania. Gdy sygnał znowu się pojawi, urządzenie wybudza się. Jest to funkcja ułatwiająca działanie, ponieważ nie ma potrzeby pilnowania, czy wyłączyliśmy subwoofer.

Konstrukcja

Poszczególne subwoofery będą różniły się od siebie konstrukcją. Tu można wskazać konstrukcję zamkniętą i otwartą. Konstrukcja zamknięta, jak sugeruje nazwa, zapewnia dużą szczelność, co wiąże się z łatwiejszą regulacją tonów niskich. Z kolei konstrukcja otwarta zapewni użytkownikom niezwykle głęboki i mocny bas.

Kierunek emisji dźwięku

Ostatnią właściwością, jaką należy zaobserwować, jest kierunek emisji dźwięku. Będzie to cecha określająca kierunek rozchodzenia się dźwięku w naszym subwooferze. Wyróżnimy tu urządzenia: 

  • frontfire – dźwięk skierowany w stronę słuchacza,
  • downfire – dźwięk rozprzestrzenia się w stronę podłogi,
  • free air – fale emitowane w każdym kierunku.

Subwoofer pasywny oraz aktywny

Wśród dostępnych subwooferów dostępne są urządzenia aktywne oraz pasywne. Ten drugi rodzaj jest zdecydowanie tańszy. Za niższą ceną idzie konieczność nabycia wzmacniacza, co może równoważyć koszt zakupu tańszej wersji subwoofera. 

Należy wspomnieć, że subwoofer pasywny i wzmacniacz muszą być ze sobą kompatybilne. Gdy nie są odpowiednio dopasowane, dźwięk będzie miał niską jakość bądź nie będzie go wcale. Tutaj można zauważyć, że nie każdy, kto chce zakupić subwoofer, musi dobrze znać się na poszczególnych modelach, co w konsekwencji spowoduje nietrafny dobór urządzeń, które nie będą ze sobą dobrze współpracować. 

Jak można wywnioskować z opisu, subwoofer aktywny posiada wbudowany wzmacniacz. Rozwiązanie to jest coraz częściej stosowane przez producentów. Tym samym kupujący nie musi podejmować dodatkowych decyzji o zakupie właściwego wzmacniacza. Mnogość różnych wskaźników (np. moc, konstrukcja) sprawia, że każdy będzie mógł znaleźć sprzęt najbardziej dostosowany do swoich potrzeb.

Zdj. główne: Anna Pou/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*