GADŻETY I AKCESORIA

Statyw do telefonu – jaki wybrać?

0
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zrobić dobre zdjęcie smartfonem, ale za każdym razem nie możesz utrzymać ręki w bezruchu? Pomyśl nad zakupem odpowiedniego statywu! Sprawdzamy, jakie modele dostępne są na rynku i które z nich są najlepsze.

Po co mi w ogóle statyw?

Pomimo tego, że aparaty w smartfonach są coraz lepsze, a wiele z nich posiada nawet optyczną stabilizację obrazu, cały czas wykonywanie zdjęć „z ręki” może być problematyczne. W takich sytuacjach nieodzowny będzie statyw, który ułatwi zrobienie świetnego zdjęcia. Będzie bardzo pomocny, gdy chcemy na przykład zrobić panoramę krajobrazu. Pozwoli nam to uniknąć przypadkowego poruszenia telefonem. Podobnie pomocny statyw może się okazać przy robieniu zdjęć w nocy z długim czasem naświetlania. Wtedy telefon musi być nieruchomy, inaczej zdjęcie będzie rozmazane. O zakupie statywu powinniśmy również pomyśleć, gdy nagrywamy sporo filmów, na przykład na YouTube albo portale społecznościowe. 

Jak wyglądają statywy do telefonu

W przeciwieństwie do kamer i aparatów smartfony nie posiadają gwintu do statywu, więc nie da się ich zamontować na tradycyjnych konstrukcjach. Możemy za to wyposażyć się w odpowiednią przejściówkę i jeżeli posiadamy już odpowiedni statyw, skorzystać z niego. Jednak tego rodzaju konstrukcje zwykle są duże i nieporęczne. Specjalne statywy do telefonów są zwykle mniejsze i bez problemu zmieszczą się w plecaku, dzięki czemu możemy wziąć je w podróż. Na rynku znaleźć możemy kilka rodzajów statywów do telefonów:

 • trójramienne statywy do telefonu, tzw. trójnogi – posiadają możliwość regulacji wysokości oraz zmianę ustawienia głowicy. Na rynku znajdziemy zarówno duże i solidne statywy, które sprawdzą się do profesjonalnych zastosowań, jak i te kieszonkowe, tak zwane tripody, które doskonale sprawdzą się podczas podróży;
 • monopody – to statywy, które posiadają tylko jedną nogę. Są lekkie, ale mało stabilne. Musimy cały czas trzymać je podczas wykonywania zdjęcia i służą tak naprawdę jako oparcie;
 • selfie sticki – chyba najczęściej spotykany rodzaj statywów do telefonów. Jak sama nazwa wskazuje, służy przede wszystkim do wykonywania selfie, a telefon umieszczony jest na końcu długiego uchwytu. Należy jednak pamiętać, że nie zapewniają one zbyt dużej stabilizacji obrazu, a jeżeli chcemy nagrywać filmy w ruchu, warto zainwestować w gimbala. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, czy statyw będzie pasował do naszego telefonu. Niektóre mogą być za duże. Nie warto także kupować najtańszych statywów, ale wybrać solidny sprzęt, który posłuży nam przez długi czas. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 • Stabilność – czyli w jakim stopniu statyw będzie pomagał nam w robieniu zdjęcia, bez poruszania telefonem;
 • regulacja – warto, żeby nóżki statywu były regulowane, by ewentualnie zniwelować krzywizny nawierzchni i umożliwić wykonanie zdjęcia z różnych perspektyw;
 • jakość wykonania – materiał, z którego wykonany jest statyw, powinien być lekki, ale wytrzymały. Najlepsze będą konstrukcje metalowe, w szczególności aluminiowe, które są zdecydowanie lżejsze od standardowych rozwiązań. Zakup plastikowego statywu nie jest zbyt dobrym pomysłem. Nie są one zbyt wytrzymałe;
 • uniwersalność – warto zwrócić uwagę, by statyw, który kupimy, pasował do wielu telefonów, nie tylko do naszego modelu. Nigdy nie wiemy, kiedy taka opcja będzie przydatna. 

Zdjęcie główne: Blue Bird/pexels.com

Mateusz Stasiak
Z wykształcenia informatyk, z zawodu dziennikarz. Miłośnik nowych technologii oraz gier komputerowych. Kiedy nie pisze, najczęściej spotkacie go w studiu radiowym lub w teatrze.

  Projektor do sportu – na co zwrócić uwagę?

  Poprzedni artykuł

  Zawody potrzebne w branży IT

  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *