Jak wybrać tablet graficzny?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać tablet graficzny?

Tablet graficzny to pomoc dla każdego, kto zajmuje się jakąkolwiek formą komputerowej grafiki. Pomaga nie tylko w rysowaniu i projektowaniu, ale również usprawni Twoje codzienne korzystanie z takich programów, jak Adobe Photoshop czy Corel.

Codzienna praca graficzna stanie się o wiele łatwiejsza dzięki dobremu tabletowi. O ile myszka jest absolutnym minimum, o tyle tablet zapewni Ci większą precyzję i wygodę.

Jaki tablet będzie odpowiedni dla Ciebie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta, dlatego dobrze najpierw zapoznać się z najbardziej podstawowym podziałem, który istnieje wśród tabletów graficznych. Pierwszym, co powinieneś wiedzieć, gdy przystępujesz do kupna tabletu graficznego, jest fakt, że choć nazwa jest taka sama, pod pojęciem „tablet graficzny” tak naprawdę znajdziesz dwa różne urządzenia. Twój wybór między nimi powinien być zależny od tego, w jaki sposób najwygodniej będzie Ci pracować.

Klasyczny tablet jest złożony z podstawki oraz piórka z wymiennymi końcówkami. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Podstawkę możesz uznać za obszar roboczy, który odzwierciedla to, co widzisz na monitorze. Rysując na nim, przekazujesz obraz w czasie rzeczywistym na ekran komputera.

Tym, co sprawia najwięcej trudności w pracy na takim tablecie, jest fakt, że nie widzisz swojej pracy tam, gdzie ją tworzysz. Wiele osób ma początkowo problemy z tym, by przyzwyczaić się do tego, że obraz nie pojawia się pod rysikiem, a w innym miejscu.

Odpowiedzią na ten problem jest drugi rodzaj tabletów graficznych. Praca na nich przypomina bardziej rysowanie na kartce papieru. Zamiast przekazywać obraz z podkładki na ekran, to na wyświetlaczu pojawia się to, co tworzysz. Wielu grafików, projektantów czy architektów preferuje ten rodzaj pracy, ponieważ nie muszą przestawiać się za bardzo z tradycyjnego rysunku.

Ten rodzaj tabletu jest bardziej precyzyjny, ale też zdecydowanie droższy od pierwszego, który jedynie przekazuje tworzony obraz. Zdecydowaną zaletą jest jednak fakt, że praca na nim jest o wiele prostsza.

Jak dużego tabletu potrzebujesz?

W odpowiedzi na różne zapotrzebowania osób pracujących w grafice powstały tablety o różnych rozmiarach. Nie każdemu bowiem mały tablet ułatwi pracę. Może okazać się, że wręcz ją utrudni! Podobnie nie każdy musi pracować na największym możliwym tablecie. 

Tablety klasyczne mają rozmiarówkę podobną jak ubrania, to znaczy S, M i L. Tablety z wyświetlaczami mogą mieć przekątną nawet do 32 cali! Pamiętaj jednak, że im większy tablet, tym wyższa cena. Rozmiar tabletu powinieneś dopasować również do swoich umiejętności. 

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z grafiką, lepiej sprawdzi się tablet rozmiaru A5. Nie jest największy ani najdroższy, ale jest wystarczająco duży, by w wygodny sposób ćwiczyć użytkowanie tabletu graficznego. Tablety rozmiaru A4 dobrze sprawdzą się u osób doświadczonych, które potrzebują narzędzia do pracy, ale również pola do rysunku. Profesjonalni graficy i projektanci zazwyczaj decydują się na tablety rozmiaru A3.

Jaki rysik dobrać do Twojego tabletu?

Nie tylko powierzchnia tabletu ma znaczenie. Równie istotne jest to, czym rysujesz. Dlatego na rynku znajdziesz naprawdę ogromną ilość dopasowanych do danych modeli rysików. Zwróć uwagę na to, czy rysik ma możliwość wymiany końcówek. Dzięki temu będziesz mógł nanosić grubsze i cieńsze kreski, łagodnie zaokrąglone i ostre. Bardzo łatwo porównać to do pędzli, których używasz w programach graficznych. 

Zwróć uwagę na parametry rysika: to, jaka jest czułość nacisku, rozpoznawalność kątów nachylenia, a także wysokość odczytu piórka.

Zdjęcie główne: Kate Trysh/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*