Co zabrać na obserwację zwierząt w lesie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co zabrać na obserwację zwierząt w lesie?

Artykuł sponsorowany

Miłośnicy zwierząt często decydują się na ich obserwację. Żeby jednak było to możliwe w leśnych warunkach, konieczny  jest odpowiedni sprzęt. W tym artykule podpowiadamy, co warto zabrać ze sobą na obserwację zwierząt w lesie.

Nocna obserwacja

Noktowizja

Żeby móc obserwować zwierzęta nocą, konieczny jest sprzęt noktowizyjny. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku luneta noktowizyjna. To urządzenie, które pomaga w warunkach ciemności dostrzec zwierzęta. Działa ono na zasadzie przetwarzania jak największej ilości informacji z minimalnej ilości światła, a jeśli panuje całkowita ciemność, to luneta może generować podczerwień.

Często lunety wyposażone są w żyroskop i e-kompas, a także pozwalają na wielokrotne powiększenie cyfrowe i optyczne. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje luneta noktowizyjna, cena tego urządzenia jest stosunkowo niewielka, biorąc pod uwagę dużą funkcjonalność.

Do lunety warto dobrać również odpowiednie akcesoria. Przykładem jest monokular swarovski, czyli pierścień. Monokulary pozwalają bardzo dobrze przybliżyć obserwowane zwierzę, dzięki czemu każdy obserwator będzie mógł cieszyć się widokiem nawet nocą. Monokular swarovski to jeden z wielu akcesoriów, który warto dopasować do swojej lunety.

Termowizja

Termowizory to kolejne specjalistyczne urządzenia, które pozwolą obserwować zwierzęta nocą. Opierają się na promieniowaniu podczerwonym, które rejestruje ciepło pochodzące od obserwowanego zwierzęcia. Termowizory są lepsze od noktowizorów w warunkach słabo oświetlonych, czyli w zaroślach czy gęstych lasach.

Do popularniejszych urządzeń termowizyjnych należą monokulary i binokulary. Różnią się one od siebie tym, że z monokularów korzysta się przy pomocy jednego oka, natomiast z binokularów – obu. Binokulary pozwalają dostrzec zwierzę z większej odległości. Często obserwatorzy decydują się na zakup kamer termowizyjnych, które poza obserwacją pozwalają również na nagrywanie.

Jeśli chodzi o akcesoria, to warto korzystać z nasadek termowizyjnych. Zwiększają one widoczność. Wystarczy umieścić je na lunecie.

Fotopułapka

To kamera, która wyczuwa ruch. Nagrywanie włącza się jedynie wtedy, kiedy zwierzę poruszy się w rejestrowanym przez obiektyw obszarze. Często nowoczesne fotopułapki połączone są z kartą sim, dzięki czemu nawet w miejscach, gdzie nie ma zasięgu Internetu, można od razu po wykonaniu nagrania przesłać je na telefon. Możliwe jest to dzięki wiadomościom MMS.

Do obserwacji ptaków

Do tego najlepiej jest posiadać specjalną lornetkę z odpowiednim obiektywem. Warto wiedzieć, że im większa średnica obiektywu, tym jaśniejszy jest obraz widziany przez lornetkę. Dzięki rozwojowi techniki nawet soczewki z mniejszą średnicą mogą przekazywać obraz o wysokiej jasności. Odpowiadają za to powłoki refleksyjne. Im większe są soczewki, tym są cięższe, a to z kolei wpływa na skuteczność obserwacji.

Lornetka powinna ważyć tyle, żeby w ciągu kilkunastominutowej obserwacji ręce nie zmęczyły się zbytnio. Dlatego duże, ciężkie lornetki są dobrym rozwiązaniem dla osób bardziej doświadczonych. Z kolei dla tych rozpoczynających swoją przygodę z obserwacją ptaków polecane są lekkie, poręczne lornetki.

Pozostałe akcesoria

Oprócz specjalistycznego sprzętu, do obserwacji konieczne są mapy oraz kompas. Przydać się może również GPS, który pozwala na sprawdzenie dokładnej lokalizacji. W lesie może się przydać również przewodnik terenowy, który pozwoli rozpoznawać gatunki zwierząt. Jeśli zależy nam na uwiecznieniu obserwowanych zwierząt, warto wziąć ze sobą także aparat fotograficzny.

Zdj. główne: Ran Berkovich/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*