Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Płyty indukcyjne powoli wypierają tradycyjne kuchenki wolnostojące. Coraz więcej osób stawia na te nowoczesne rozwiązania. Jak zainstalować płytę indukcyjną? Czy jej montaż jest trudny? Przekonajmy się!

Czym jest płyta indukcyjna?

Płytą indukcyjną nazywamy urządzenie, które ma formę gładkiej płyty, dzięki której można w łatwy sposób podgrzać i gotować rozmaite potrawy. Wiele osób decyduje się na zastosowanie takiego sprzętu ze względu na jego wysokie walory estetyczne, a także możliwość łatwego czyszczenia. Jest to także urządzenie bardzo bezpieczne, które ogranicza możliwość poparzenia się, a także wywołania pożaru. Podczas gotowania na płycie nie mamy do czynienia z ogniem. Te i wiele innych przyczyn powoduje, że urządzenia coraz bardziej zyskują na popularności. Jak zatem podłączyć płytę indukcyjną?

Istotne informacje dotyczące montażu płyt indukcyjnych

W zależności od modelu płyty, który wybraliśmy, instalacja może być bardziej lub mniej skomplikowana. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli nie mamy żadnego doświadczenia, jeśli chodzi o elektrykę czy montaż podobnych urządzeń, pozostawmy instalację płyty doświadczonym fachowcom. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszego otoczenia. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że w niektórych przypadkach instalacja na własną rękę przekreśla możliwość skorzystania z gwarancji w razie jakichkolwiek usterek. 

Nierzadko wolimy jednak zająć się takimi zadaniami samemu. W takim przypadku warto zdecydować się na urządzenie o napięciu 230 V, które nazywa się jednofazowym. Wiele z płyt indukcyjnych tego rodzaju ma już wbudowane wtyczki, dzięki czemu ich montaż nie stanowi większego problemu.

W przypadku urządzeń, które wymagają napięcia 400 V, montaż może być już nieco trudniejszy, ponieważ możemy być zmuszeni do wyposażenia kuchni w gniazdo siłowe, które będzie obsługiwało prąd o właściwym napięciu.

Podłączenie płyty indukcyjnej

Niezależnie od tego, jakie napięcie wymagane jest dla wybranego przez nas urządzenia, wskazane jest, aby była ona podłączona do osobnego, dedykowanego tylko dla niej gniazdka. W przypadku płyt indukcyjnych 400 V, nieodzowne jest doprowadzenie sieci trójfazowej do kuchni, czym zajmie się tylko wykwalifikowany elektryk. Warto pamiętać również o tym, aby nie montować jej w bliskiej okolicy ze zlewem, ponieważ istnieje ryzyko zalania sprzętu.

Płyta indukcyjna 230 V

Wiele z płyt indukcyjnych, do których działania potrzebny jest prąd o napięciu 230 V, wyposażone jest we wtyczkę, która umożliwia łatwe podłączenie urządzenia poprzez zwykłe wpięcie jej do gniazdka. W przeciwnym razie możemy być zmuszeni do zamontowania przewodu mającego adekwatny przekrój.

Płytę indukcyjną należy zamontować w wybranym, stabilnym miejscu, które nie jest zbyt zabudowane pod blatem. Płyta indukcyjna potrzebuje odpowiedniej wentylacji. Zamontowane urządzenie następnie podłącza się do prądu. Po takim zabiegu warto upewnić się, że wszystko działa, jak należy, a po tym już tylko cieszyć się z nowego urządzenia.

Płyta indukcyjna 400 V

W przypadku sieci jednofazowej, podłączenie jest stosunkowo proste. Płyta indukcyjna wymagająca prądu o napięciu 400 V może sprawić jednak nieco więcej problemów. Prąd o tak wysokim napięciu może być niebezpieczny, w związku z czym podłączenie takiego urządzenia wymaga raczej skorzystania z pomocy elektryka. Jak już wspominaliśmy, jako że jest to sprzęt AGD do zabudowy, aby podlegał on gwarancji, nierzadko potrzebne jest potwierdzenie, że instalacją zajmował się specjalista.

Zdj. główne: Sven Brandsma/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*