Artykuł sponsorowany
Systemy smart home stają się coraz bardziej popularne wśród amatorów nowoczesnych rozwiązań. Problemem dla osób niezwiązanych z informatyką staje się często koordynacja inteligentnych urządzeń, zwłaszcza, jeśli produkty nie pochodzą z tej samej serii. Dzięki mikrokomputerom synchronizacja i ujednolicenie sterowania urządzeniami staje się znacznie łatwiejsze. Zobacz, jak wykorzystać mikrokomputer Arduino lub Raspberry Pi w domu!
Zarówno Arduino, jak i Raspberry Pi, zwany popularnie “malinką”, pozwalają na stworzenie systemu sterującego urządzeniami Smart w Twoim domu. Oba te komputery mają ze sobą wiele wspólnego, jednak dzieli je tak samo wiele cech, co łączy. Raspberry Pi to urządzenie wielkości karty bankomatowej, które może właściwie spełniać funkcję przenośnego komputera. Malinka dysponuje całkiem dużą mocą obliczeniową, jak na swoje rozmiary, dlatego z łatwością jest w stanie obsługiwać sygnały z czujników czy przechwytywać obraz z kamery. Arduino znacząco się różni od „malinki”. Ten mikrokomputer oferuje znacznie mniejszą moc obliczeniową, nie oznacza to jednak, że w ostatecznym rozrachunku urządzenie jest gorsze. Arduino jest lepiej przystosowane do innych zadań. W przeciwieństwie do Raspberry Pi znacznie lepiej radzi sobie z sygnałami analogowymi z sensorów. Sprawdzi się także świetnie w roli prostego sterownika do robota lub innego niezbyt skomplikowanego urządzenia. Wykorzystując cechy obu mikrokomputerów, możesz zbudować funkcjonalny system Smart Home. Raspberry Pi może w takim układzie pełnić funkcję głównej jednostki logicznej, z kolei niektóre z poszczególnych podzespołów mogłyby być obsługiwane przez Arduino.
Mikrokomputery to także świetna baza pod różnego rodzaju gadżety, które można wykorzystać w domu. Na ich podstawie można zbudować takie akcesoria jak stacja pogodowa, czytnik linii papilarnych czy cyfrowa ramka do zdjęć. Większość z tych urządzeń można stworzyć z pomocą modułów i nakładek do mikrokomputerów. Jednym z takich rozszerzeń jest akcelerometr Arduino, który przekształca przenośny mikrokomputer w miernik przyspieszenia. Inne gadżety, takie jak przewody audio-wideo oraz rzutnik sprawią, że Twój Raspberry Pi zamieni się w sprzęt do odtwarzania filmów, a dzięki temu swój salon zamienisz w salę kinową. Arduino oferuje także opcję idealną dla wszystkich rodziców, których pociechy uwielbiają siedzieć przed telewizorem. Komputer można zaprogramować tak, żeby wyciszał konkretne słowa i frazy. To niezwykle przydatna funkcja, jeśli nie możesz cały czas monitorować tego, co w telewizji ogląda Twoje dziecko. Możliwość wyciszenia na przykład przekleństw jest w takiej sytuacji zbawieniem dla rodziców.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy od tego, jakie są Twoje oczekiwania i do czego zamierzasz używać swojego mikrokomputera. Każdy z nich ma inną specyfikację i inne przeznaczenie. Choć z pozoru urządzenia są do siebie bardzo podobne, ich zastosowanie może być bardzo różne. Tak naprawdę każdy wybór będzie dobry, jeśli go przemyślisz.
Minikomputery to niezwykle ciekawe i funkcjonalne urządzenia, dzięki którym w bardzo łatwy sposób można tworzyć prawdziwe cuda. Na ich podstawie zbudujesz przydatne gadżety, a także skoordynujesz pracę inteligentnych urządzeń w swoim domu.