APLIKACJE I ROZRYWKA

Xbox Game Bar – co to jest?

0
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zdjęcie główne: Anthony/pexels.com

Z Xbox Game Bar miało do czynienia wielu użytkowników systemów Windows, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Czym jest ta opcja i dlaczego warto z niej skorzystać? Przekonajmy się! 

Czym jest Xbox Game Bar?

Xbox Game Bar to w gruncie rzeczy nakładka, która jest kompatybilna z większością gier komputerowych. Oprogramowanie to zostało wbudowane w systemy Windows 10 i Windows 11, a jego twórcą jest firma Microsoft. Xbox Game Bar to aplikacja na licencji Freeware. Jej głównym zadaniem jest umożliwienie graczom korzystanie z różnych widżetów w czasie, gdy prowadzą rozgrywkę.

Użycie nieskomplikowanego skrótu klawiszowego, jakim jest Win + G, sprawia, że uzyskujemy dostęp do różnorodnych funkcji programu. Wśród opcji tych wymienić można nagrywanie klipów z gier, monitorowanie wydajności naszego sprzętu, czy też wykonywanie zrzutów ekranu. Jest ich jednak znacznie więcej, a poniżej nieco je przybliżamy.

Przydatne funkcje, które oferuje Xbox Game Bar

Nagrywanie i robienie zrzutów ekranu z rozgrywki

Jedną z najpopularniejszych opcji, jakie oferuje Xbox Game Bar, jest możliwość łatwego robienia zrzutów ekranu w trakcie gry czy też nagrywania jej przebiegu. Aby skorzystać z tej funkcji, należy włączyć Xbox Game Bar za pomocą wspomnianego wcześniej skrótu klawiszowego i włączyć opcję przechwytywania obrazu. Dzięki temu gracze mogą dzielić się wybranymi momentami ze swoimi znajomymi bądź też oglądać i analizować powtórki ze swoich rozgrywek. Z opcji tej korzysta również wiele osób, które w gry nie grają, jednak potrzebują czasem zapisać nagranie z tego, co dzieje się w obrębie którejś z komputerowych aplikacji.

Monitorowanie wydajności komputera

Wielu graczy docenia również możliwość zobaczenia, jak ich sprzęt sprawuje się podczas rozgrywki. Po włączeniu tego widżetu Xbox Game Bar zacznie kompilować i pokazywać poziomy wykorzystania tak ważnych części komputera, jak jego procesor, pamięć RAM czy karta graficzna. Dzięki temu w łatwy sposób można ocenić, czy wszystko działa, jak należy, czy też powinniśmy zastanowić się nad ulepszeniem naszego setupu.

Odtwarzanie muzyki ze Spotify w trakcie gry

Jest to kolejna ze szczególnie przydatnych propozycji tej aplikacji. Dzięki widżetowi Spotify można odtwarzać muzykę z tej platformy bez konieczności wyłączania bądź minimalizowania gry. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku gier, w których cały czas powinno się być skupionym. Spotify to natomiast aplikacja, która zyskała sobie już wielu miłośników, w związku z czym widżet ten trafia w gusta wielu osób.

Kontrola głośności dźwięku

Xbox Game Bar po uruchomieniu wyświetla kanały audio, które obecnie odtwarzają dźwięk na komputerze. Głośność dźwięku na każdym z nich można łatwo regulować za pomocą suwaka. Zamiast dostosowywania poziomu dźwięku w mikserze głośności Xbox Game Bar umożliwia to z poziomu gry. Jest to przydatne zarówno dla osób, które lubią jednocześnie grać w gry i słuchać muzyki, jak i tych, które często korzystają z czatów głosowych.

Znalezienie towarzyszy do gry

Niektóre z funkcji, w które wyposażony jest Xbox Game Bar, dotyczą usług społecznościowych. Są to takie opcje, jak „Społeczności Xbox”, dzięki którym można zapoznać się z nowymi znajomymi, czy też „Znajdź graczy” pozwalające na łatwe znalezienie potencjalnych kompanów do rozgrywki. Czasem zdarza się, że nikt z naszych przyjaciół nie może obecnie z nami zagrać – wtedy te usługi mogą się okazać niezwykle pomocne.

Zdjęcie główne: Anthony/pexels.com

Marcin Kusz
Dziennikarz technologiczny i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Współpracował z takimi mediami, jak KomputerŚwiat, PCLab czy Gry-OnLine. Fan gier symulacyjnych oraz miłośnik filmów akcji.

  Jak czyścić okap?

  Poprzedni artykuł

  Gdzie szukać najciekawszych gadżetów do domu?

  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *