Co zrobić, jeśli aplikacje w telewizorze się zacinają?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co zrobić, jeśli aplikacje w telewizorze się zacinają?

Jeśli aplikacje na Twoim telewizorze nie działają tak szybko, jak powinny, to nie musisz od razu kupować nowego urządzenia. Jest kilka sposobów na to, aby przyspieszyć działanie Twojego Smart TV. 

Od nas dowiesz się, co trzeba zrobić, krok po kroku, aby urządzenie zaczęło działać tak, jak na początku. Jakie kroki podjąć, aby Smart TV znowu zachwycał prędkością funkcjonowania?

Przyczyny zacinania się aplikacji i sposoby przeciwdziałania

Pierwszym powodem jest najczęściej złe połączenie internetowe. To pierwsza przyczyna związana z tym, że Smart TV działa wolno. Jest to związane z przeciążeniem łącza, które nie dysponuje wystarczającą ilością transmisji danych lub ma słaby zasięg. 

Strumieniowe przesyłanie treści w rozdzielczości 1080p High-Definition wymaga połączenia internetowego o prędkości przekraczającej 5 megabitów na sekundę. Przy jakości 4K Ultra High-Definition jest to 25 megabitów na sekundę. Żeby sprawdzić, czy złącze spełnia te wymagania, można przeprowadzić test prędkości internetu. Jeśli połączenie jest zbyt wolne, to warto zastanowić się nad zmianą pakietu u dostawcy.

Stare oprogramowanie

Niekiedy powodem wolnego działania aplikacji jest też nieaktualne oprogramowanie systemu urządzenia. W takiej sytuacji pomocna będzie aktualizacja.

Niewystarczająca pamięć operacyjna

Programy zainstalowane na Smart TV mogą działać zbyt wolno także ze względu na przepełnioną pamięć telewizora. Dlatego warto zwolnić nieco miejsca na dysku, usunąć pliki cookie i zawartość cache.

Stare urządzenie

Ostatnim powodem może być też wiek urządzenia. Wolniejsze działanie aplikacji jest związane wtedy z nowszymi wersjami oprogramowania i „nienadążaniem” za nimi telewizora.

Chromecast dongle – rozwiązanie problemów

Jednym z popularniejszych urządzeń w sklepach RTV/AGD jest Google Chromecast Network Audio/Video Player. Urządzenie wystarczy podłączyć do wejścia HDMI telewizora. Jest to sposób na ominięcie potrzeby korzystania z wbudowanej pamięci Smart TV i sterującego oprogramowania.

Z poziomu Google Chromecast Network Audio/Video Player można uruchamiać wszystkie aplikacje, które obsługują funkcję chromecast. Co więcej, adapterem można sterować z pomocą smartfona, laptopa czy tabletu. Do droższych urządzeń dołączane są też piloty, jednak sam telefon w zupełności wystarczy do korzystania z produktu.

Dzięki Google Chromecast Network Audio/Video Player można uruchomić aplikacje takie jak m.in. Netflix, HBO MAX, IPLA, Disney czy Amazon Prime Video. Co więcej, urządzenie jest kompatybilne z większością aplikacji polskich dostawców telewizji – Polsatu, Canal+ czy TVP. Sprawia to, że najczęściej oglądane programy, filmy i seriale są zawsze pod ręką. 

Ile kosztuje transmiter i kiedy warto go kupić?

Atutem produktu jest też cena. Znacznie niższa niż nowy telewizor Smart TV. Dlatego, jeśli Twoje urządzenie zapewnia obraz wysokiej jakości i audio na równie dobrym poziomie, to nie musisz rozstawać się z ulubionym telewizorem. Koszt nowego Google Chromecast Network Audio/Video Player to ok. 169–300 złotych – w zależności od producenta. 

Warto nastawić się na kupno produktu w trakcie okresu przecen, na przykład Black Friday. W takich okolicznościach urządzenie jest do nabycia nawet w cenie 100 złotych. Wydając tylko tyle, można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, kupując transmiter zamiast nowego telewizora.

Zdj. główne: Nicolas J Leclercq/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*