Rozwiązania dla przemysłu – co wpływa na bezpieczeństwo?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rozwiązania dla przemysłu – co wpływa na bezpieczeństwo?

Artykuł sponsorowany

We współczesnym świecie, mimo ogromnego skoku technologicznego i imponującego rozwoju nauki i medycy, wciąż istnieje wiele niebezpieczeństw. Należą do nich bardzo często czynniki, na które nie przedsiębiorcy czy rolnicy nie mają zbyt dużego wpływu – warto jednak mimo tego próbować je ograniczać i kontrolować, ponieważ odpowiednie zarządzanie ryzykiem może przyczynić się do ogólnej poprawy bezpieczeństwa.

Patogeny i choroby zakaźne

W ostatnich latach świat mógł się przekonać, że nieumiejętne zarządzanie systemem ochrony zdrowia w połączeniu z pojawieniem się nowego patogenu o dużej zakaźności i śmiertelności, może mieć tragiczne konsekwencje. Podczas pandemii COVID-19 niemal wszystkie kraje świata doświadczyły spowolnienia gospodarki. Wydaje się, że wiele osób zrozumiała dzięki tej pandemii, dlaczego tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo – również zdrowotne – w miejscu pracy. Warto przy tym pamiętać, że nie tylko ludzie narażeni są na różne choroby. Do zagrożonych gatunków należą również zwierzęta hodowlane, które bardzo często rozprzestrzeniają (w wyniku zakażenia) zarazki na inne osobniki, a nawet ludzi. Z tego powodu ważne jest poszerzanie swojej wiedzy na temat chorób, zwłaszcza zwierzęcych i odzwierzęcych, a także zapobieganie im zgodnie ze standardami współczesnej nauki i medycyny. Obecnie priorytetem może okazać się zapobieganie asf, czyli Afrykańskiemu Pomorowi Świń, który dotyka coraz więcej gospodarstw rolnych. 

Czystość produktów

Niezależnie od tego, co produkujesz, z pewnością chcesz, aby do Twoich klientów trafiało dokładnie to, co zaplanowałeś. Niestety, nawet prowadzone przez najnowszy sprzęt procesy produkcyjne nie są idealne, a każdy produkt narażony jest na zanieczyszczenie. Jako osoba odpowiedzialna za jakość wypuszczanych na rynek rzeczy, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jakie konsekwencje może mieć nieupewnienie się o czystości ostatecznego produktu. Jeśli więc istnieje ryzyko znalezienia się w produkowanych przez Ciebie rzeczach na przykład metali, warto zainwestować w odpowiednie urządzenia – detektory metali – które przebadają otrzymany produkt i ocenią jego czystość. Pamiętaj, że wypuszczona na rynek seria jest bardzo trudna do zatrzymania, dlatego wszystkie testy jakości powinny dotyczyć partii produktów oczekujących na dystrybucję.

Bezpieczeństwo pracowników

Równie ważnym aspektem jak ograniczanie rozprzestrzeniania się chorób czy dbanie o jakość produktów, jest troszczenie się o bezpieczeństwo Twoich pracowników. Chodzi tutaj przede wszystkim o zachowywanie zasad higieny i bezpieczeństwa pracy, które zostały stworzone, by zapewniać odpowiednie warunki wszystkim pracującym ludziom. Zazwyczaj określają one sposób wykonywania procedur na zakładach produkcyjnych, schematy zachowań pracowników i przełożonych (również podczas kryzysowych sytuacji, na przykład pożaru) czy optymalny ubiór pracowniczy, dostosowany do ryzyka związanego z pracą. Istotne może okazać się również właściwe przystosowanie hali produkcyjnej lub innych miejsc, w których przebywają pracownicy, tak, by była jak najbezpieczniejsza. Pomóc w tym mogą na przykład gumowe maty podłogowe dostępne na stronie https://www.aximo.pl/wycieraczki-podlogowe/maty-gumowe//, zamontowanie czujników dymu w strategicznych miejscach czy choćby urządzenie przestrzeni roboczej zgodnie ze standardami branży.

Zdjęcie główne: pexels.com/Kateryna Babaieva

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*