AGD

Nowe etykiety energetyczne – sprawdź, co się zmieniło

0
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
Nowe etykiety energetyczne - sprawdź, co się zmieniło
Źródło: David Braun / Moment / Getty Images

Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej od marca 2021 obowiązuje nowy format etykiet, które są stosowane przy sprzętach RTV oraz AGD. Sprawdź, co się zmieniło. 

Koniec plusów na etykietach

Główną zmianą, jaka została wprowadzona to zmiana skali określającej energooszczędność sprzętu. Starą wersję od A+++ do D, zastąpiła nowa – od A do G. Najbardziej oszczędne urządzenia będą oznaczane literką A, te najmniej będą miały literę G. Nie wpływa to jednak na zwiększenie poboru prądu przez pralki czy telewizory. Urządzenia nadal będą miały podobne zużycie jak wcześniej, zmienia się tylko sposób oznaczania. 

Co jeszcze się zmieni? 

Nowością jest umieszczenie kodu QR na etykiecie. Umożliwia on dostęp do bardziej szczegółowych informacji na temat urządzenia. Roczne zużycie energii elektrycznej pozostaje na etykiecie, jednak do jego obliczenia użyto bardziej szczegółowych metod. Na etykietach pojawią się też nowe piktogramy, określające cechy urządzenia oraz czterostopniowa skala pokazująca hałas generowany przez urządzenie.

Łukasz Brzykcy
Specjalista od pisania o nowoczesnych technologiach. Lubi testować rozwiązania, które mają ułatwić życie. Pochodzi z małej miejscowości, z której wyprowadził się do dużego miasta. Czasy studenckie nauczyły go nawet nieźle gotować, o czym później przekonała się - wtedy dziewczyna - a teraz żona. W wolnych chwilach lubi też obejrzeć serial lub wybrać się w podróż po Europie. Jak żona nie widzi to wtedy gra na konsoli albo ogląda mecz.

  Wiemy, jak będzie wyglądało GoPro Hero 9

  Poprzedni artykuł

  Hulajnogi elektryczne od Xiaomi – nowe rozwiązanie na polskich drogach

  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  More in AGD