Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty gazowej?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty gazowej?

Solidna płyta gazowa powinna umożliwiać sprawne i przede wszystkim bezpieczne gotowanie. Które parametry są najważniejsze przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

Jaka płyta gazowa będzie najlepsza?

Przy wyborze płyty gazowej należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mają spore znaczenie pod względem optymalnego wykorzystania tego urządzenia.

W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie zmierzyć dostępne miejsce – poszczególne modele różnią się wymiarami, a nawet jeden centymetr różnicy może skutecznie utrudnić poprawny montaż. To szczególnie istotne, gdy chcemy po prostu wymienić obecną płytę gazową; nowy model musi wtedy charakteryzować się podobnymi gabarytami. Jeżeli natomiast jesteśmy dopiero na etapie planowania swojej kuchni, zazwyczaj mamy nieco swobody w tej kwestii.

Produkty różnią się także pod względem liczby palników, która najczęściej bezpośrednio wiąże się z wymiarami. Najlepszym wyborem będzie płyta gazowa z czterema miejscami – takie rozwiązanie daje najwięcej swobody w trakcie gotowania.

Zalety płyt gazowych – dlaczego warto postawić na kuchenkę tego typu?

Mimo że płyty indukcyjne cieszą się coraz większą popularnością, gaz nadal jest wartym uwagi rozwiązaniem. Wiele osób uważa, że potrawy przygotowane właśnie na gazowym palniku smakują najlepiej – to zasługa między innymi możliwości dokładniejszej kontroli pracy kuchenki. Dodatkowo mamy dostęp do znacznie większej liczby naczyń; w przypadku indukcji musimy stawiać jedynie na garnki i patelnie wykonane z aluminium, stali lub innych materiałów ferromagnetycznych.

Kolejnym atutem płyty gazowej jest łatwa konserwacja – tego typu urządzenia wykorzystują proste rozwiązania, dzięki czemu naprawa nie stanowi większego problemu. Warto także podkreślić, że rachunek za gaz często jest znacznie niższy niż wydatki na prąd w przypadku płyty indukcyjnej. Spore znaczenie ma również początkowa cena urządzenia – jest ona niższa, niż przy zakupie kuchenki z indukcją. Z płytą gazową nie musimy ponadto przejmować się awariami sieci energetycznej, która uniemożliwi nam przygotowanie posiłku.

Płyty gazowe dają także możliwość użycia bardziej niekonwencjonalnych metod gotowania. Stawiając na taki sprzęt, możemy wykorzystać na przykład wolny ogień czy specjalny palnik wok z potrójną koroną, co otwiera znacznie więcej opcji w kwestii kulinarnych doznań.

Na koniec warto podkreślić, że osoby z rozrusznikami serca lub aparatami słuchowymi powinny stawiać wyłącznie na gaz – działanie kuchenki indukcyjnej opiera się na wykorzystaniu pola magnetycznego, co może mieć negatywny wpływ na tego typu sprzęty.

Rodzaje płyt gazowych

Na rynku znajdziemy kilka wariantów płyt gazowych. Różnice dotyczą nie tylko wymiarów i liczby palników, lecz także wykorzystanych materiałów czy sposobu montażu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest płyta szklana lub blaszana – panel tego typu doskonale sprawdzi się w większości domów oraz mieszkań. Tego typu rozwiązanie umożliwia bezproblemowe wykonanie niemal każdej potrawy, a dodatkowo gwarantuje niezawodność oraz prostotę obsługi.

Płyty gazowe blaszane emaliowane i ze stali szczotkowanej charakteryzują się niższą ceną, podczas gdy produkty ze szkła są nieco droższe, jednak odznaczają się bardziej atrakcyjnym wyglądem.

Jednym z dostępnych wariantów są płyty wolnostojące – to świetne rozwiązanie, gdy planujemy dłuższy wypad w góry, nad jezioro czy na działkę. To mobilne urządzenie, które do działania potrzebuje jedynie butli z gazem. Dzięki płycie wolnostojącej możemy przygotować ulubione posiłki w niemal każdym miejscu.

Płyta gazowa – o czym jeszcze pamiętać?

Przy montażu płyty gazowej warto skorzystać z pomocy specjalistów – niepoprawne podłączenie gazu może mieć fatalne skutki. Warto też sprawdzić, jaki rodzaj gazu wykorzystuje dane urządzenie. Najczęściej stosowanym wariantem jest standardowa mieszanka gazu ziemnego 2E-G20, którą znajdziemy w typowej domowej sieci. Alternatywą jest płynny propan-butan, czyli G30. 

Wiele sprzętów może być przystosowana do dowolnego rodzaju gazu – wiąże się to jednak z wymianą dyszy. Również w tym przypadku powinniśmy postawić na wsparcie osób o odpowiednich kwalifikacjach. Kolejną ważną kwestią jest dostęp do prądu, który jest niezbędny do sprawnego działania zapłonu.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Sheldon 09.10.2021

    Przy podłączeniu płyty gazowej nie warto, tylko trzeba skorzystać z pomocy specjalistów. Jeśli fachowiec nie zostawi pieczątki, że podłączył płytę, to gwarancja będzie nieważna.