AGD

Jaki odkurzacz wybrać – rodzaje

0
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki odkurzacz wybrać - rodzaje
Designed by Freepik

Szukając odpowiedniego urządzenia do sprzątania możesz znaleźć dużo różnych modeli. Wybór odpowiedniego odkurzacza może być kłopotliwy, dlatego postaramy się przybliżyć Ci najważniejsze cechy poszczególnych sprzętów.

Jakie są rodzaje odkurzaczy?

Najczęściej spotykanymi urządzeniami są:

 • odkurzacze tradycyjne 
 • odkurzacze bezworkowe
 • odkurzacze pionowe
 • odkurzacze wielofunkcyjne
 • roboty odkurzające
 • odkurzacze ręczne

Te typy urządzeń są najczęściej używane w domach. Pominęliśmy urządzenia wykorzystywane w przemyśle, ponieważ raczej nie będziesz ich brać pod uwagę. 

Odkurzacze tradycyjne

To najczęściej spotykane urządzenia. Są wyposażone w worek, do którego zbierane są wszelkie zanieczyszczenia oraz kurz. To bardzo uniwersalne urządzenia, można z nich korzystać do odkurzania podłóg twardych, miękkich oraz do porządków w samochodzie.

Odkurzacze bezworkowe

Działają podobnie jak odkurzacze tradycyjne, tylko zamiast worka posiadają pojemnik do którego zbierany jest brud. Jest uważany na bardziej ekonomiczny, ponieważ nie trzeba wydawać pieniędzy na zakup worków. Te modele są też rekomendowane dla alergików.

Odkurzacze pionowe

To modele, które działają bezprzewodowo i są wyposażone w baterię. Te urządzenia są rekomendowane do mniejszych mieszkań, ponieważ ich średni czas pracy to około 40 minut. Może to nie wystarczyć do posprzątania domu o dużej powierzchni.

Odkurzacze wielofunkcyjne

Urządzenia tego typu są przeznaczone do wielu zadań. Mogą odkurzać, myć podłogi i okna oraz prać tapicerkę. Decydując się na nie musisz mieć dużo miejsca do przechowywania, ponieważ ich gabaryty są większe od tradycyjnych urządzeń. 

Roboty odkurzające

To dobry wybór dla osób ceniących wygodę. Urządzenie samo sprząta wybraną powierzchnię, wystarczy, że je włączysz albo zaprogramujesz czyszczenie powierzchni o konkretnej godzinie. Ma wbudowane czujniki i kamery, które umożliwiają mu ominięcie przeszkód. Najczęściej steruje się nimi za pomocą smartfona, dlatego możesz rozpocząć sprzątanie z pracy lub podczas zakupów.

Odkurzacze ręczne

Są to raczej małe urządzenia, o niskiej mocy ssącej, dlatego raczej są wykorzystywane do lekkich prac porządkowych.

Łukasz Brzykcy
Specjalista od pisania o nowoczesnych technologiach. Lubi testować rozwiązania, które mają ułatwić życie. Pochodzi z małej miejscowości, z której wyprowadził się do dużego miasta. Czasy studenckie nauczyły go nawet nieźle gotować, o czym później przekonała się - wtedy dziewczyna - a teraz żona. W wolnych chwilach lubi też obejrzeć serial lub wybrać się w podróż po Europie. Jak żona nie widzi to wtedy gra na konsoli albo ogląda mecz.

  Telewizory od Sony na 2021

  Poprzedni artykuł

  Kubek do samochodu – jaki wybrać?

  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  More in AGD