AGD

Jak zadbać o czystość w lodówce?

0
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Higiena miejsca, w którym trzymamy jedzenie, to niedoceniony fundament naszej diety, a więc i życia. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego czystość jest tak istotna oraz jak ją osiągnąć i zachować.

Wydawałoby się, że dbanie o stan domowej chłodziarki to oczywistość. Każdy regularnie ją myje. Problem w tym, że niedokładnie. Zanim przejdziemy do tego, jakich metod użyć, wyjaśnijmy sobie właściwie – po co? 

Czysta lodówki – niedocenione zalety 

Pomieszczenie o niskiej temperaturze pozwala utrzymać świeżość większości jedzenia. Dlatego na naszych półkach znajdziemy w zasadzie wszystko: gotowe posiłki, surowe mięso, warzywa i owoce, otwarte słodycze i tak dalej. Gdyby jednak przyjrzeć się pod lupą, okaże się, że są to warunki doskonałe do rozprzestrzeniania się grzybów, bakterii i wirusów, które przynosimy, niczego nieświadomi, ze sklepów. Drobnoustroje rozmnażają się w takim środowisku z niewiarygodną prędkością.

Brudna zielenina, położona na powierzchni półki, natychmiast zainfekuje resztę chłodziarki, w której prędzej czy później wyląduje przecież reszta naszego jedzenia, np. mięso. To z kolei grozi zatruciem całej żywności w lodówce. Wirusy i bakterie znajdujące się na pożywieniu przedostaną się po zjedzeniu do naszego organizmu, czyli stanowią bezpośrednie zagrożenie naszego stanu zdrowia. Najczęściej są to E. coli i Salmonella. Natomiast według badań WHO ponad dwieście przypadków zakażeń oraz chorób przenoszonych jest właśnie drogą pokarmową. Należy szczerze przyznać, że nie każdy produkt myjemy po wyjęciu z lodówki (a i nie każdy się nadaje do mycia, np. czekolada). 

Jak osiągnąć czystość i świeżość w lodówce?

Podstawowa zasada, którą każdy zna, a nie każdy stosuje, to – myć lodówkę regularnie. Posłużyć powinny nam do tego produkty nieco bardziej zaawansowane chemicznie niż papier i woda. Specjalne płyny do mycia oraz czysta szmatka już będą lepszym wyborem. Czyszczenie powinno odbywać się raz w tygodniu, najlepiej przed cotygodniowymi, większymi zakupami. Środki, których będziemy używać, zetkną się z żywnością, dlatego należy unikać płynów posiadających syntetyczne konserwanty oraz środki zapachowe. Przykładowo: odpowiednim produktem będzie taki, który zawiera w sobie enzymy cukru trzcinowego, nie tylko pomoże zwalczyć bakterie, ale także zniweluje nieprzyjemny zapach. 

Jak dbać o nowy stan lodówki? 

Dokładne wyczyszczenie to jedno, druga sprawa, aby nowy porządek zachować. Jeżeli więc dojdzie do sytuacji, w której jakiś napój wyleje się w lodówce, działaj czym prędzej. Wytrzyj plamę ręcznikiem papierowym, a następnie, przy użyciu środków czystości, umyj to miejsce. Samo pozbycie się rozlanej cieczy nie wystarczy, ponieważ papier nie zdezynfekował przestrzeni, na której teraz ochoczo zacznie rozmnażać się grzyb. Idealnie sprawdzi się w tej roli ekstrakt z pestek grejpfruta, nie tylko pozbędzie się drobnoustrojów, ale także przywróci świeży zapach. 

Pamiętaj ponadto, aby nigdy nie kłaść żywność po prostu na półkach. Zabezpiecz żywność w pojemnikach, które oddzielą produkty od powierzchni chłodziarki. Jeżeli nie masz specjalnych pojemników, możesz wykorzystać umyte talerze albo ręczniki, papier, gazety (świetnie pochłaniają zapach) bądź tacki. Warto jednak co kilka dni i je umyć bądź wymienić. 

Jeżeli chcesz zachować przyjemny zapach w lodówce, nie używaj sztucznych rozpylaczy. Intensywny zapach wydzielają określone produkty, umieszczaj je w zamkniętych przedziałach. Możesz też wstawić na kilka godzin kieliszek z octem.

Przeczytaj też: https://techjoy.pl/agd/jak-wybrac-mikrofalowke-do-zabudowy/

Zdjęcie główne: Kindel Media/pexels.com

Robert Grześkowiak
student filologii polskiej, pasjonat dziennikarstwa i copywritingu. Interesuje się gadżetami high tech, jest na bieżąco z wszystkimi nowinkami technologii "smart". Chwile wolne spędza na długich spacerach z muzyką.

  Najlepsze tablety na wakacje

  Poprzedni artykuł

  Ranking smartfonów do 2000 zł

  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  More in AGD