AGD

Jak czyścić okap?

0
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Max Vakhtbovych/unsplash.com

Kuchnia jest miejscem, gdzie przygotowujemy wszystkie posiłki i codziennie spędzamy dużo czasu. Dbanie o porządek i odpowiednią higienę w tym pomieszczeniu ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Czystość w kuchni jest niezbędna, aby nasze jedzenie było smaczne i zdrowe.

Dlaczego dbanie o czystość okapu jest tak ważne?

Elementem wyposażenia, o którym często zapominamy podczas sprzątania, jest okap. To błąd, ponieważ urządzenie to zasysa powietrze wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami – od kurzu po tłuszcz z patelni. Kiedy nie czyścimy go regularnie, brud osadza się na jego powierzchni i elementach wewnętrznych, co bezpośrednio wpływa na jego pracę i pogorszenie jakości powietrza w domu. Może to prowadzić do występowania nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniu i w dłuższej perspektywie również do chorób układu oddechowego. W konsekwencji brud, zamiast być usuwany, zacznie osadzać się na innych elementach kuchennego wyposażenia oraz salonu, jeśli jest on połączony z kuchnią. 

link

Sposoby na utrzymanie czystości w kuchni – czym najlepiej czyścić okap? 

Najprostszym sposobem, wykorzystującym środek, który każdy ma pod ręką, jest mycie okapu ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Preparat ten zawiera środki powierzchniowo czynne, które świetnie radzą sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami. Dodatkowo substancje te rozpuszczają tłuszcz, co jest niezwykle istotnym atutem w walce z lepkim brudem na okapie. Na rynku dostępna jest masa detergentów, dzięki którym można szybko uporać się z wszelkimi zabrudzeniami. Istnieje jednak również możliwość przygotowania domowych i ekologicznych specyfików.

Czym wyczyścić okap? 

Domowym sposobem na wyczyszczenie okapu jest przygotowanie mieszanki octu spożywczego z wodą i spryskanie powierzchni urządzenia. Miksturę wystarczy zostawić na kilkanaście minut, aby zabrudzenia zostały rozpuszczone i następnie dokładnie wyszorować je gąbką. Zapach octu przez pewien czas będzie się utrzymywał w powietrzu, dlatego po tym zabiegu trzeba pamiętać o wietrzeniu mieszkania.

Soda oczyszczona 

Często wykorzystywaną metodą jest czyszczenie okapu papką z sody oczyszczonej. Mieszaninę nakładamy na zabrudzenia i pozostawiamy na chwilę, aby chemia mogła zacząć działać. Po paru minutach wystarczy wytrzeć okap mokrą gąbką i obserwować, jak nawet najbardziej uporczywy brud schodzi z każdym ruchem ręki.

Preparaty do czyszczenia okapów 

Na rynku możemy znaleźć także specjalne preparaty stworzone do czyszczenia każdego sprzętu w domu. W sklepach z chemią gospodarczą dostaniemy specjalne środki przeznaczone do mycia okapów kuchennych. Należy jednak zwrócić uwagę, aby wybrany przez nas preparat był bezpieczny dla powierzchni urządzenia. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu.

Jak wyczyścić zaniedbany okap? 

Wszystkie wymienione sposoby pozwolą nam bez trudu pozbyć się zabrudzeń z powierzchni okapu, co jednak, jeśli nasze urządzenie nie było długo czyszczone wewnątrz? Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rozkręcenie sprzętu i umycie jego elementów osobno. Trudno dostępne miejsca można domyć za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów lub niewielkiej zwiniętej szmatki. Nie należy także zapominać o regularnej wymianie filtrów węglowych. Zabrudzone i obklejone tłuszczem membrany nie spełniają prawidłowo swojej funkcji. Nawet kiedy wyczyścimy swój sprzęt na błysk, bez czystego filtra wyciąg kuchenny nie będzie skutecznie oczyszczał powietrza.

Zdj. główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Marcin Kusz
Dziennikarz technologiczny i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Współpracował z takimi mediami, jak KomputerŚwiat, PCLab czy Gry-OnLine. Fan gier symulacyjnych oraz miłośnik filmów akcji.

  Jak dobrać opaski do Xiaomi Mi Band 5 uwzględniając garderobę?

  Poprzedni artykuł

  Xbox Game Bar – co to jest?

  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  More in AGD