Czyszczenie piekarnika – jak to zrobić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czyszczenie piekarnika – jak to zrobić?

Do czyszczenia piekarnika można wykorzystać zarówno domowe sposoby, jak i specjalistyczne preparaty. Jedno jest pewne: czyścić takie powierzchnie należy regularnie. Bez tego walka ze starym brudem będzie trudniejsza, jej rezultat zaś mniej pewny. Jakich sposobów warto się chwytać? 

Co zrobić, by czyszczenie piekarnika przyniosło optymalne rezultaty? 

Zanim wybierzemy jedną z metod, musimy przede wszystkim przeprowadzić oględziny czyszczonych przestrzeni. Najbardziej istotne pytanie brzmi: z jakim typem brudu mamy do czynienia? Najmniejszy problem będziemy mieć ze świeżymi plamami. Te zaschnięte i stare będą wymagały zastosowania najcięższych możliwych środków. W niektórych przypadkach, choćby przy przypalonych ściankach urządzenia, warto zastosować specjalistyczne środki.

Od czego zacząć?

Czyszczenie piekarnika wymaga typowych działań, które podejmuje się w przypadku takich urządzeń. Elementarna ostrożność wymaga tego, żeby zaczynać prace dopiero wówczas, gdy powierzchnia jest całkiem zimna.

Należy też czyścić piekarnik w rękawiczkach i zabezpieczyć przestrzeń wokół (np. papierowymi ręcznikami). Czynności rozpoczynamy od wyciągnięcia z wnętrza piekarnika blachy i rusztu, które łatwiej będzie wyczyścić oddzielnie. To na nich przecież osiada największa ilość zabrudzeń. 

Metody walki z brudnymi piekarnikiem. Domowe sposoby

Metody radzenia sobie z zabrudzonym piekarnikiem są czasami prostsze, niż może się to wydawać. Środki, których przyjdzie nam użyć z dobrym skutkiem, często znajdują się w domowym składziku lub pobliskim sklepie wielobranżowym. Dotyczy to zwłaszcza drobnych zabrudzeń lub tych, które powstały niezbyt dawno temu. Co może nam pomóc w walce z brudem? 

Woda z octem

Problemem przy czyszczeniu piekarnika jest to, że bardzo duża część oferowanej do tego celu chemii jest niebezpieczna dla nas lub szkodliwa dla środowiska (bywa, że jedno i drugie). Warto wówczas imać się prostszych sposobów – jednym z nich będzie zastosowanie ciepłej wody z octem. Jest to substancja organiczna, która nie pozostawia po sobie śladu, nie przenika później do potraw i nie jest zbyt uciążliwa dla środowiska. Oczywiście posiada zapach, który jest wyjątkowo przykry dla wielu osób, ale po użyciu łatwo jest się go pozbyć. 

Zastosowanie wody z octem jest banalnie proste – wystarczy wymieszać oba płyny w proporcjach 50:50 i przelać mieszankę do spryskiwacza. Następnie spryskuje się wnętrze zabrudzonego piekarnika i pozostawia na ok. 10 min, tak by roztwór zaczął pracować. Później wyciera się pozostałości wilgotną ścierką.

Pasta czyszcząca z sody

Na przypalenia odpowiednie jest zastosowanie pasty, którą tworzy się z sody z niewielkim dodatkiem wody. Chodzi o to, żeby powstała pasta do naniesienia na przypalone miejsca. W tym przypadku najlepiej po nałożeniu preparatu odczekać ok. 2 godz. Następnie przecieramy całość gąbką lub ścierką. 

Czyszczenie parą

Niekiedy pomocna bywa także para wodna. W przypadku jej stosowania niezbędna jest jednak regularność. Ewentualnie może to być zabieg, który rozmiękczy szczególnie trudne zabrudzenia. 

Czyszczenie wyjątkowo trudnych plam 

Kiedy sięgać po chemię przeznaczoną do czyszczenia piekarnika? Warto robić to wtedy, gdy nie ma już ekologicznej i domowej alternatywy. Pamiętajmy jednak, by robić to z zachowaniem wskazań zawartych w ulotce. Po fakcie musimy dokładnie wypłukać urządzenie.

Zdj. główne: JOSBRA design/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*