AGD

Czy suszarki bębnowe są energooszczędne?

0
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Sana Saidi/unsplash.com

W ostatnich latach szczególnie dużą uwagę przykłada się do klasy energooszczędności sprzętów gospodarstwa domowego. 

Dzięki mniejszemu zużyciu prądu można nie tylko zaoszczędzić pieniądze, lecz także zadbać o naszą planetę. Producenci są tego świadomi, dlatego większość nowych urządzeń jest energooszczędna.

Klasa efektywności energetycznej – odpowiednie oznaczenia

Obecnie nowe suszarki bębnowe są opatrzone stosownymi etykietami, które wskazują ich klasę efektywności energetycznej. Już od 2013 roku energooszczędne suszarki bębnowe posiadają oznaczenie A+++, które wskazuje na ich najbardziej oszczędne zużycie energii elektrycznej. Przynależność do danej klasy oceniania jest na podstawie kilku parametrów:

 • zużycia prądu podczas standardowego programu suszenia przy częściowym i pełnym załadowaniu, 
 • wykorzystania energii w trybie wyłączenia oraz czuwania,
 • wyposażenia suszarki bębnowej w specjalny system zarządzający energią elektryczną.

Oznaczenia te są zgodne z unijnymi wymogami, które regulują etykietowanie energetyczne i tzw. ekoprojekt. Zmniejszanie zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych może znacząco obniżyć koszty zużycia prądu i przyczynić się do ochrony planety. Szacuje się, że wymiana starej suszarki bębnowej na nowoczesny model o wysokiej klasie energooszczędności pozwala zmniejszyć rachunki nawet o połowę.

Dlaczego warto zdecydować się na energooszczędną suszarkę bębnową?

Większość osób, które zdecydowały się na zakup suszarki bębnowej, nie wyobraża sobie zrezygnowania z tego ogromnego udogodnienia. Przede wszystkim takie rozwiązanie pozwala oszczędzić czas i miejsce w mieszkaniu – pranie nie wisi na widoku i nie trzeba go rozwieszać, a następnie ściągać. Dodatkowo dobrej jakości suszarki nie niszczą tkanin i często ubrania po wyjęciu z urządzenia nie wymagają już prasowania. Szczególnie w chłodnych miesiącach jesiennych i zimowych jest to ogromna ulga, ponieważ pranie zamiast kilku dni schnie w kilka godzin w bębnie.

Suszarki bębnowe przekładają się także na lepsze samopoczucie domowników. Wilgotne pranie przyczynia się do wzrostu wilgotności powietrza, przez co mogą rozwijać się grzyby pleśniowe w mieszkaniu. Taki stan ma bezpośredni wpływ na pogorszenie zdrowia i samopoczucia. 

Inwestując w urządzenie o wysokiej klasie energooszczędności, dbamy o ekologię i swój portfel, ponieważ mniejsze zużycie prądu oznacza niższe rachunki. Dlatego wybierając sprzęt, warto zdecydować się na nowoczesny model oznaczony A+++, który podniesie komfort codziennego życia bez istotnego wpływu na podniesienie kosztów energii elektrycznej.

Jak wybrać suszarkę bębnową?

Znając oznaczenia klas energooszczędności, możemy świadomie wybrać urządzenie, które będzie zużywać najmniej energii. Jednak istnieje kilka innych parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu suszarki bębnowej. Przede wszystkim trzeba przemyśleć, jaki rozmiar urządzenia będzie najbardziej odpowiedni. Konieczne jest wzięcie pod uwagę miejsca dostępnego w mieszkaniu oraz ilości ubrań, które chcemy suszyć. Mniejsze urządzenia zmieszczą się niemal wszędzie, jednak cechują się ograniczoną ładownością.

Istotną rzeczą, o której wiele osób może zapominać, jest kierunek otwierania drzwi. Jeżeli planujemy ustawić pralkę i suszarkę obok siebie, to najlepszym rozwiązaniem jest, aby sprzęt stojący po prawej miał drzwiczki otwierane w prawo i analogicznie – sprzęt po lewej w lewo. Na rynku można także znaleźć urządzenia otwierane obustronnie, co ułatwia zakup w przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni ostatecznego ustawienia sprzętu.

Zdj. główne: Sana Saidi/unsplash.com

Marcin Kusz
Dziennikarz technologiczny i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Współpracował z takimi mediami, jak KomputerŚwiat, PCLab czy Gry-OnLine. Fan gier symulacyjnych oraz miłośnik filmów akcji.

  Bezpieczeństwo w sieci – o czym musisz pamiętać?

  Poprzedni artykuł

  Elektronika przydatna w zdalnej pracy biurowej

  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  More in AGD