Chemia praktyczna – czego nie może zabraknąć w dobrze wyposażonym laboratorium?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Chemia praktyczna – czego nie może zabraknąć w dobrze wyposażonym laboratorium?

Artykuł sponsorowany

Każde dobre laboratorium chemiczne musi być odpowiednio wyposażone, by pozwolić pracującym w nim chemikom na wykonywanie wszystkich doświadczeń i eksperymentów. Jakie elementy są najważniejsze w dobrze wyposażonym laboratorium chemicznym?

Co powinno cechować wyposażenie laboratorium chemicznego?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wyposażenie do laboratorium chemicznego musi być odpowiednio dostosowane do tego środowiska. W końcu jest to miejsce dość niebezpieczne, w którym wszystkie elementy będą wystawione na wiele silnych substancji chemicznych o różnym działaniu. Najważniejsze jest właśnie to, by wszelkie meble były dobrze zabezpieczone przed ich wpływem. 

Ponadto wyposażenie musi zostać dobrane tak, by nie było większych problemów ze swobodnym i szybkim przemieszczaniem się po laboratorium. W razie zagrożenia może tu uratować życie i zdrowie niejednego chemika. Do tego meble, w których przechowywane będą składniki, muszą zostać dobrze do nich przystosowane. W ten sposób powinny być specjalne miejsca do przechowywania cieczy łatwopalnych, elementów żrących, czy trujących. Jeśli meble i elementy wyposażenia cechują się wyżej wspomnianymi rzeczami, to z powodzeniem mogą być wykorzystywane w laboratoriach chemicznych. 

Laboratorium do chemii praktycznej — najważniejsze elementy wyposażenia

Dobrze wyposażone laboratorium chemiczne to tak naprawdę fundament pracy każdego chemika. Bez tego nie będzie on mógł dobrze wykonywać swojej pracy. Potrzebne wyposażenie można podzielić na kilka części, zaczynając od tego, które jest najważniejsze. 

Fundamentem jest zawsze szkło laboratoryjne. Mowa tu więc o wszelkich zlewkach, cylindrach miarowych, probówkach, czy też kolbach miarowych. Dość popularne są też szalki Petriego, lejki, bądź szkiełka zegarowe. Do tego szkła można również zaliczyć pipety, chłodnice, a także biurety. 

Nie można też zapomnieć o innym sprzęcie, który umożliwi wywieranie wpływu na składniki chemiczne znajdujące się w szkle, a także ich badanie. Potrzebne są więc przede wszystkim dobre szczypce, palniki, stojaki laboratoryjne, strzykawki, moździerze oraz pompy, czy termometry. Do bardziej precyzyjnych zadań konieczny już będzie mikroskop, czy też waga precyzyjna lub analityczna. 

Gdzie można kupić wyposażenie laboratoryjne?

Wyposażenie laboratoryjne, nawet takie jak pipety serologiczne, najlepiej kupować w dobrych i sprawdzonych sklepach ze sprzętem chemicznym. Dość dobrze w tej kwestii sprawdzają się nawet sklepy internetowe, które dysponują bogatym asortymentem, a także oferują naprawdę atrakcyjne ceny.

Stawiając na wyposażenie laboratoryjne ze sprawdzonych sklepów, ma się gwarancję tego, że spełni ono wszelkie oczekiwania i będzie w pełni bezpieczne podczas wykonywania różnych badań i eksperymentów niezależnie od tego, z jakimi substancjami chemicznymi będziemy pracować. 

Fot: Jill Burrow/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*